Lidé vzpomínají na rok 68. Zeman mlčí, Babiše vypískali

(Aktualizováno před )

Lidé si dnes na mnoha místech připomínají 50. leté výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy.

Mezi města, která byla jako první před padesáti lety zasažena příjezdem okupačních vojsk, patřil Liberec. Několik stovek lidí zde v 9. hodin u radnice uctilo minutou ticha památku devíti obětí právě z 21. srpna 1968.

Při pietním aktu v Praze před budovou Českého rozhlasu, který je jedním ze symbolů 21. srpna 1968, měli proslov někteří státní činitelé. Příchod premiéra a jeho následný proslov byl doprovázen pískotem a výkřiky: “Estebáku”, “Hanba” či “Bureš ven”. Stejně dopadl i další představitel ANO předseda Sněmovny Radek Vondráček.
Naopak předsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD) přivítali lide potleskem, stejně tak veterány, kteří u Českého rozhlasu kladli věnce.
Poté ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a pamětník událostí roku 1968 Rudolf Matys odhalili novou pamětní desku na budově rozhlasu.

Na Andreje Babiše reagoval na svém twitteru jeho “úhlavní nepřítel” Miroslav Kalousek:Když na oběti okupace vzpomíná byvalý StBák, je to urážka těch obětí. Leč co naplat, premiérem se stal legitimně a premiér před rozhlasem mluvit musel. Když však na závěr projevu poděkoval fanouškům ANO za preference, zneuctil pietní akt vědomě. @AndrejBabis, omluvte se!”

Na pískot a projevy nesouhlasu ohledně Andreje Babiše zaznamenal svůj komentář na twitteru i mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček: “Nenechme se v žádném případě strhnout orgiemi nenávisti, které se nedůstojně u příležitosti výročí okupace snaží někteří vyvolávat. Važme si svobody a demokracie a pamatujme, že právě nenávist je jejich největším nepřítelem.”

A právě na Miloše Zemana se snesla kritika za to, že v dnešní den nebude mít žádný projev. Ovčáček k tomu poznamenal: „Svůj odvážný projev už pan prezident pronesl. Když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické.”
Naproti tomu slovenská hlava státu Andrej Kiska cítí jako svou povinnost vystoupit před svým národem. Jeho projev bude mimořádně vysílat i Česká televize.

Ale samozřejmě i na dalších místech probíhají vzpomínkové akce.
V Ústí nad Labem je na Lidickém náměstí putovní výstava nazvaná Okamžiky století. Fotografie se zabývají nejenom rokem 68, ale i připomínají celou naší stoletou historii.

V Holešově na Kroměřížsku se např. konalo setkání příslušníků 7. výsadkového pluku zvláštního určení, kteří měli odvahu nepředat sovětskému tankovému praporu místní kasárny.

Právě v dnešní den bude do kin uveden film Roberta Sedláčka Jan Palach.
Dnes ale bude premiérově představen i dokumentární film Okupace 1968 českého autora Filipa Remundy. Film je složen z pěti krátkých dokumentů od pěti režisérů z Ruska, Polska, Bulharska, Maďarska a Německa, což jsou země, které byly součástí vojsk, které v roce 1968 vnikly na naše území.

Už včera se sešlo několik stovek lidí před ruskou ambasádou. Akce měla název „Nezapomínáme. Protestujeme”. Lidé si připomínali nejenom výročí 5O let od příchodu vojsk Varšavské smlouvy, ale zazněla i kritika invazivní politiky současného Ruska. Protest se obešel bez větších konfliktů.

Padesátileté výročí svého vzniku si připomene i kapela The Plastic People of the Universe komorně laděným koncertem v Atriu na pražském Žižkově.

O výročí dnes referovala i světová média, jako např. The New York Times, španělský El Pais či německá ARD.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz