Lidé vzali elektrárnu Dukovany útokem, přišla jich bezmála tisícovka

Mimořádné prohlídky konané v rámci 24 hodin otevřených dveří přivedly během pátku a soboty do Jaderné elektrárny Dukovany 986 návštěvníků. Teplé a slunečné počasí postupně zvyšovalo počty příchozích, kteří doplňovali předem nahlášené zájemce o prohlídku Infocentra, vybavení havarijního krytu i prohlídku areálu elektrárny za vysokou zdí.

Prohlídky začaly v pátek od deváté hodiny ranní, od kdy se počty příchozích postupně zvyšovaly. Hlavní část návštěvníků dorazila v odpoledních hodinách a v sobotu. Během 24 hodin jich ve skupinách či jako jednotlivci přišlo celkem 986. Začátky prohlídek byly v půlhodinových intervalech a celková doba včetně komentované projížďky areálem trvala 75 minut. Letos možnosti podívat se za vysokou zeď při projížďce autobusem využilo 345 návštěvníků.

Nejčastěji přicházely rodiny i s dětmi, pro které byl z důvodu omezení věku pro vstup do areálu připraven doprovodný program. Za touto mimořádnou příležitostí přijeli lidé i ze vzdálených míst republiky, kupříkladu z Mladé Boleslavi, z Roudnice na Labem, z Ostravy nebo Uherského Hradiště. Někteří se dokonce vydali na prohlídku dvakrát. Nejprve na průzkum jako jednotlivci, aby se pak mohli vrátit s celou rodinou včetně dětí a projet se znovu areálem elektrárny. „Jsme rád, že se naše Infocentrum stalo vyhledávaným místem zábavy i vzdělání. I přesto, že se víkendové akce mohly účastnit pouze osoby s českou státní příslušností a starší 15 let, při jiných příležitostech už letos dukovanské Infocentrum navštívilo 484 zahraničních návštěvníků z celkového počtu 15 300 osob. Do elektrárny přijeli nadšenci například z Koreje, USA či Kanady,“ pochvaluje si zájem o elektrárnu její ředitel Miloš Štěpanovský.

Prohlídky začínaly úvodní filmovou projekcí v kinosále Infocentra a krátkou prohlídkou tzv. „barevné ulice“ s modely reaktorových bloků a dalších zařízení. Následovala prohlídka krytu s kapacitou 300 osob. Závěr patřil projížďce střeženým prostorem elektrárny. Před samotným nástupem do autobusu čekala návštěvníky nezbytná kontrola fyzické ostrahy. V rámci doprovodného programu si návštěvníci mohli prohlédnout nejen zbraně a techniku vojáků z nedalekého útvaru 22. základny vrtulníkového letectva u Náměšti nad Oslavou, ale také zbraně a techniku speciální zásahové jednotky Policie ČR a hasičů elektrárny, kteří zde přímo sídlí. Elektrárna již nyní připravuje na září noční prohlídky.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.