Lidé ve Valašských Kloboukách přivítali historický vlak vezoucí prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka

(Aktualizováno před )

Zástupy návštěvníků přivítaly v sobotu 25. srpna ve Valašských Kloboukách historický vlak vezoucí prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, jeho rodinu a další představitele první republiky. Ve společnosti vzácné delegace pak lidé oslavili 90. výročí otevření železniční dráhy, která v roce 1928 propojila třináct obcí od Vsetína do Bylnice. Dobový program ozdobili také železničáři, legionáři, hasiči, četnictvo, členové Sokola, tehdejší radní a další účastníci v kostýmech, uniformách a krojích. Kdo nevyužil možnost jízdy vlakem, mohl se alespoň prostřednictvím virtuální prohlídky na okamžik ocitnout v Masarykově salónním voze. A na památku si kromě fotky s prezidentem odnést třeba unikátní repliku první jízdenky nebo sérii pohlednic s razítkem k této výjimečné příležitosti.

„Město Valašské Klobouky uspořádalo oslavu 90. výročí Dráhy prezidenta Masaryka jako třetí dobovou akci v řadě. Po secesi s architektem Hubertem Gessnerem a baroku s Tobiášem Tomaštíkem se tak lidé na jedno odpoledne přenesli do časů první republiky a setkali se s Tomášem Garriguem Masarykem, starostou Františkem Šerým či ministrem železnic Josefem Václavem Najmanem,“ pověděla k slavnostní události starostka Eliška Olšáková a dodala, že akce otevřela blok oslav, které město připravilo k 100. výročí vzniku Československé republiky.

„Všem návštěvníkům patří naše velké poděkování za krásnou atmosféru, kterou při tomto dobovém setkání vytvořili. Dík si zaslouží také kolegové, kteří se ochotně oblekli do kostýmů, a rovněž všichni účastníci, kteří výborně reprezentovali spolky a jejich činnost,“ vyjádřila Eliška Olšáková. „Za vypravení historického vlaku a zapůjčení prostor vlakového nádraží děkujeme společnosti České dráhy a za ochotnou spolupráci patří poděkování také zaměstnancům a příznivcům železnice,“ dodala.

Během akce byl slavnostně otevřen nový chodník od viaduktu po areál nádraží, který bude pěším skrze pamětní pražce připomínat zajímavosti o Dráze prezidenta Masaryka.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz