Search
Close this search box.

Lidé, kteří se už nezvládají postarat sami o sebe, mohou žádat o místo v hlučínském Domově pod Vinnou horou

Většina měst v České republice se potýká s nedostatkem míst v domovech pro seniory. Lidé, kteří již nezvládají žít samostatně, si samozřejmě zaslouží trávit plnohodnotně a důstojně svůj čas, s čímž jim umí příslušné sociální zařízení pomoci. Občané Hlučína mají velkou výhodu, že ve městě je moderní, dobře vybavený Domov pod Vinnou horou. Ale i ten má omezenou kapacitu a pro přijetí proto musí platit přísná pravidla. Občané se na ně velmi často dotazují. Ty nejčastější otázky zodpověděla místostarostka města Hlučína Blance Kotrlové, která má domov ve své gesci.

Jaké služby Domov pod Vinnou horou nabízí?
Domov nabízí tři služby. Tou základní je domov pro seniory, tedy pro občany starší 65 let, kteří už sami nezvládají péči o sebe. Dále je jeho součástí domov se zvláštním režimem určený pro občany starší šedesáti let, kteří trpí stařeckou demencí, Alzheimerovou chorobou, či jiným psychiatrickým onemocněním. A třetí je takzvaná odlehčovací. Poskytujeme ji občanům starším šedesáti let, o něž pečují v jejich domácím prostředí jejich blízcí, kteří si ale sami potřebují například odpočinout, vyřídit si osobní věci, řešit zdravotní problém a podobně. Službu poskytujeme minimálně na sedm dní a je na ni pořadník, protože zájem je obrovský. Čím dříve si zájemci pobyt objednají, tím větší je šance, se nám podaří jejich požadavek splnit. Ovšem na předchozí dvě služby žádné pořadníky neděláme, u nich rozhodují jiná kritéria.
Kdy si mohou občané podat žádost o přijetí do Domova pod Vinnou horou?
Žádat o přijetí do domova pro seniory mohou občané Hlučína, kteří se již doma o sebe nedokáží sami postarat ani za pomoci svých blízkých a terénní služby jsou pro ně již nedostačující.
Kdo v Hlučíně zajišťuje terénní služby?
Charita Hlučín nabízí donášku obědů, úklid, nákup, podání léků, pomoc s koupelí a podobně. Díky jejím pracovníkům může starší člověk zůstat ve svém přirozeném prostředí, kde se cítí dobře, a přitom se Pro přijetí do hlučínského domova pro seniory platí jasná a přísná pravidla mu dostává základní péče, kterou by si již sám nezajistil.
Kdo rozhoduje o přijetí do domova?
Rozhoduje komise, která se skládá ze dvou zástupců města Hlučína jako zřizovatele, vedoucí zdravotní péče, vedoucí jednotlivých služeb a sociální pracovnice domova.
Jak dlouho trvá vyřízení samotné žádosti?
Občan či rodina mohou v pracovní dny dojít do domova za sociální pracovnicí Monikou Vicenecovou pro potřebné informace. Následně jednáme se zájemcem o službu, abychom zjistili, zda odpovídá kritériím. Pokud ano, předáme mu formulář žádosti. Žadatel si ji musí vyplnit a dodat ji do domova i se stanoviskem jeho obvodního lékaře, které je součástí žádosti. Doručenou žádost domov zaeviduje a předá komisi k posouzení. Jsou nějaké pravidla pro přijetí? Samozřejmě, v souladu se zákonem o sociálních službách přednostně přijímáme občany, kteří potřebují komplexní péči, tedy pomoc s koupáním, podáním jídla a léků. Déle bude čekat ten, kdo tyto úkony, nebo jejich část zvládá sám.
Mezi seniory se šíří informace, že pro přijetí do domova je nutný sponzorský dar. Je tomu tak?
V žádném případě, o přijetí rozhoduje opravdu stav žadatele. Žádný finanční obnos či dar pro přijetí není nutný a ani by ho v této souvislosti v domově nepřijali.
Jaké pokoje domov nabízí?
Disponujeme jedno a dvoulůžkovými pokoji. Větší zájem je o jednolůžkové pokoje. Noví uživatelé nastupují převážně na dvoulůžkové pokoje. Pokud nejsou spokojeni, mohou požádat o jednolůžkový pokoj a čekají pak, až se uvolní.
Mohu si do domova vzít domácí zvířátko?
Do domova domácí mazlíčci nemohou, to bychom zvládali opravdu jen stěží, vždyť k nám přicházejí lidé, kteří už se nezvládnou postarat ani sami sebe, natož například o pejska nebo jiné zvířátko. Ale protože víme, jak je pro mnohé naše klienty kontakt se zvířaty důležitý, pravidelně k nám dochází cvičitelky se svými speciálně vycvičenými psy na takzvanou canisterapii.
Je klienty nějaký další pravidelný program?
Senioři se mohou účastnit různých pravidelných aktivit, jako jsou keramická dílna, trénink paměti, sportovní hry, cvičení, čtecí dílna, nebo nejoblíbenější hra bingo.
Je domov bezbariérový?
Všechny prostory domova jsou pochopitelně bezbariérové. Domov má dva výtahy a je možné se po něm libovolně pohybovat.
Je možné v domově rehabilitovat?
Domov je sociální zařízení. Jak napovídá název, je to domov, a doma také nerehabilitujeme. Rehabilitační terapie domov neposkytuje, ale je možné na rehabilitaci dojíždět na hlučínskou polikliniku, pokud rehabilitaci předepíše lékař. Rehabilitační sestru je možné objednat i přímo na pokoj do domova, pokud to stav klienta vyžaduje.
Má domov svého lékaře?
Domov má svého obvodního lékaře, který dochází dvakrát v týdnu. Navštěvuje nás pravidelně také ortoped, diabetolog a psychiatr.
Mají klienti možnost trávit čas venku?
V domově je krásná zahrada určená nejen k odpočinku, ale také k aktivní zábavě. Hraje se zde petanque, kuželky, máme v ní cvičební stroje určené k protažení různých částí těla. V létě se v zahradě odehrává celá řada kulturních a společenských akcí.
V případě, že občan nastoupí do domova, může odejít i mimo jeho prostory, třeba k rodině na návštěvu?
Uživatelé se mohou pohybovat i mimo prostory domova. Jen je třeba říci personálu, že se vzdálí. Je možné pak odhlásit snídani, oběd či večeři. Někdy odcházejí například i na víkend či na svátky domů k rodině.
Jaká je kapacita domova pro seniory?
Domov pro seniory má kapacitu 90 míst, je situován do druhého a třetího nadzemního podlaží. Domov se zvláštním režimem se nachází v přízemí a má kapacitu 23 míst. Odlehčovací služba je ve třetím nadzemním podlaží. Jedná se o jeden vyčleněný jednolůžkový pokoj.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient