Liberečtí hasiči řešili o víkendu několik porušení nařízení hejtmana kraje

V souvislosti s vysokým nárůstem požárů trávy a lesních porostů v minulém týdnu liberecký hejtman na doporučení Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje rozhodl o oznámení mimořádných opatření pro období sucha. Dne 26. 7. 2018 od 12:00 hodin oznámil začátek doby zvýšeného nebezpečí vzniku požáru pro území Českolipska. V tomto období, které platí až do odvolání, je nutné, aby občané dodržovali povinnosti vedoucí k zajištění požární bezpečnosti.

To znamená, že na lesy a jejich blízké okolí, na suché travní porosty a na zemědělské plochy se vztahují zákazy a pravidla chránící před vznikem požárů.Toto opatření mimo jiné zcela zakazuje rozdělávání ohňů a každé porušení zákazu bude posuzováno jako přestupek a správní delikt.

I přes vyhlášený zákaz vyjížděli hasiči během víkendu v devíti případech hasit do přírody. Například v pátek v noci zavolala na operační středisko hasičů oznamovatelka z Panské Vsi nedaleko Dubé, že na skalách na Vysokém Vrchu v lese vidí světlo, které se podobá ohni. Profesionální hasiči ze stanice Doksy a dobrovolná jednotka z Dubé vyjeli na místo. Nějakou dobu hasiči místo údajného požáru hledali, až objevili v lese tři osoby obklopené 40 čajovými svíčkami. Turisti udávali, že šli do lesa přespat. Na místo byl povolán vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru a hlídka Policie, která nezodpovědným trempům na místě udělila blokovou pokutu.

Ani u příjemných činností jako jsou táboráky, opékání špekáčků či spaní pod širým nebem bychom neměli zapomínat, že oheň je nebezpečný živel a může se velice snadno vymknout naší kontrole, ohrozit životy a způsobit velké majetkové škody.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient