Liberečtí hasiči řešili o víkendu několik porušení nařízení hejtmana kraje

V souvislosti s vysokým nárůstem požárů trávy a lesních porostů v minulém týdnu liberecký hejtman na doporučení Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje rozhodl o oznámení mimořádných opatření pro období sucha. Dne 26. 7. 2018 od 12:00 hodin oznámil začátek doby zvýšeného nebezpečí vzniku požáru pro území Českolipska. V tomto období, které platí až do odvolání, je nutné, aby občané dodržovali povinnosti vedoucí k zajištění požární bezpečnosti.

To znamená, že na lesy a jejich blízké okolí, na suché travní porosty a na zemědělské plochy se vztahují zákazy a pravidla chránící před vznikem požárů.Toto opatření mimo jiné zcela zakazuje rozdělávání ohňů a každé porušení zákazu bude posuzováno jako přestupek a správní delikt.

I přes vyhlášený zákaz vyjížděli hasiči během víkendu v devíti případech hasit do přírody. Například v pátek v noci zavolala na operační středisko hasičů oznamovatelka z Panské Vsi nedaleko Dubé, že na skalách na Vysokém Vrchu v lese vidí světlo, které se podobá ohni. Profesionální hasiči ze stanice Doksy a dobrovolná jednotka z Dubé vyjeli na místo. Nějakou dobu hasiči místo údajného požáru hledali, až objevili v lese tři osoby obklopené 40 čajovými svíčkami. Turisti udávali, že šli do lesa přespat. Na místo byl povolán vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru a hlídka Policie, která nezodpovědným trempům na místě udělila blokovou pokutu.

Ani u příjemných činností jako jsou táboráky, opékání špekáčků či spaní pod širým nebem bychom neměli zapomínat, že oheň je nebezpečný živel a může se velice snadno vymknout naší kontrole, ohrozit životy a způsobit velké majetkové škody.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.