Liberecký kraj zpřístupnil nový bezplatný portál s názvem Investuj pod Ještědem

Jeho hlavním cílem je podpora investičních příležitostí v celém kraji. Nosným obsahem je databáze brownfields, která již existuje od roku 2007. Díky portálu získala nyní vizuální podobu. Zájemci na webových stránkách https://investujpodjestedem.cz/ naleznou i užitečné informace o lokalitách greenfields, které Liberecký kraj eviduje na svém území.

Brownfield je nemovitost, pozemek nebo objekt, který se nachází na současně nebo v minulosti zastavěném území, není efektivně využíván a je zanedbaný, případně i kontaminovaný. Jedná se o nemovitost, kterou nelze efektivně využívat, aniž by proběhl proces její regenerace. Brownfield obvykle vzniká jako pozůstatek průmyslové, zemědělské, rezidenční či jiné aktivity. Problematiku lokalit, které lze označit jako brownfield, lze řešit buď obnovením jejich původní funkce, nebo nahrazením novým typem využití.

Jako greenfield je označováno území, které dosud zastavěno nebylo. Využívá se například jako zemědělská půda. V českém významu znamená tento pojem slovní spojení „zelená louka“.

Vedle obou databází obsahuje portál Investuj pod Ještědem informace o seminářích, dotačních zdrojích na revitalizaci brownfields a složku aktualit. Zde se objevují významné akce i mimo kraj či novinky k dotacím z různých informačních zdrojů. Aktuální propagovanou akcí je připravovaný seminář o brownfieldech, jehož součástí budou i prohlídky revitalizovaných objektů, například cvikovského pivovaru. Seminář proběhne 10. prosince 2018 ve Cvikově.

„Vytvořili jsme vhodnější podobu webu pro téma brownfieldů, kterému se věnujeme již několik let. Cílem nového portálu je zlepšení vyhledávání těchto lokalit při využití webového rozhraní. Současně zde chceme sledovat další aktuální témata,“ vysvětlila Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje za resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Databáze brownfields obsahuje různé kategorie třídění podle typu lokality, občanské vybavenosti či průmyslové objekty. Sleduje i kategorii „prodej“ a „pronájem“, což je významný nástroj pro investory, kteří hledají umístění pro uskutečnění svých záměrů. „Věřím, že tento nový prostor podpoří revitalizaci dalších objektů v kraji, kterých za dobu existence databáze brownfields eviduje Liberecký kraj již padesát čtyři,“ dodala Loučková Kotasová.

Některé z revitalizovaných lokalit jsou prezentovány formou výstav panelů, které lze zhlédnout v elektronické podobě. Návštěvníci portálu mohou veškeré informace získat zcela bezplatně.

Více informací na: https://investujpodjestedem.cz/

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient