Liberecký Boveraclub vystavuje technické skvosty veřejné dopravy

Technické skvosty veřejné dopravy a nejen to vystavuje v Technickém muzeu Liberec od soboty 27. října Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou společně s nadšenci z Boveraclubu. Jde tak o další zrekonstruovaný pavilon v areálu Libereckého Veřejného Technoparku v Masarykově ulici.

Za více než 30 let činnosti dobrovolníků, sdružených ve spolku Boveraclub, se podařilo nashromáždit neuvěřitelné množství historických fotografií, dokumentů, modelů, artefaktů, ale i vozidel, které mnohdy mohly skončit na skládkách či ve šrotu. Veřejnost si však poklady mohla prohlédnout jen příležitostně, při různých výstavách či oslavách výročí. Spolek před rokem využil nabídky Technického muzea a města Liberec vybudovat expozici v bývalém areálu Libereckých výstavních trhů. Slavnostního otevření pavilonu a expozice se za město Liberec zúčastnil náměstek primátora Tomáš Kysela.

Technické muzeum Liberec se tak rozrostlo o další expozici, a to již ve čtvrtém pavilonu bývalých Libereckých výstavních trhů. Tentokrát se jedná o pavilon C, kde expozice vznikla zásluhou členů Boveraclubu ve spolupráci s Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou, který významně mnoho let podporuje jeho činnost a poskytuje mu technické zázemí. Spolku s expozicí pomáhala ale i řada dalších firem, hlavně při stěhování exponátů a jejich usazení v hale. Nová expozice je převážně věnována veřejné dopravě.

„Expozici vnímáme i jako skvělou propagaci veřejné dopravy a samotného dopravního podniku. Vyzdvihnout je třeba zejména skutečnost, že zatímco jinde se o historické památky starají dopravní podniky samy, v Liberci je tato aktivita založena především na dobrovolné činnosti. I to je důvodem, proč jsme vybudování expozice podpořili a věříme, že to bude místo pro konání zajímavých akcí pro veřejnost a naše partnery,“ řekl Michal Zděnek, předseda představenstva dopravního podniku.

Kromě bohaté historie veřejné dopravy na Liberecku se v novém pavilonu mohou návštěvníci těšit i na některé zajímavosti. „Unikátní jsou například modely tramvají, které vznikly už ve 20. letech minulého století. Fanoušky filmu by mohlo zaujmout torzo nejstarší liberecké tramvaje, ve které prokazatelně jeli Dana Medřická a Karel Höger při natáčení filmu Ošklivá slečna v roce 1959. A bonbonkem je jistě i východoněmecký motorový vůz, který nejen že dokumentuje historii výroby tramvají v NDR, ale kromě libereckého muzea je i ve sbírkách podobných institucí v norském Bergenu, v Skjoldenæsholm Tram Museu v Dánsku, v Crich ve Velké Británii, v Hannoveru v Německu a dokonce i v Austrálii v Sydney, takže se naše expozice směle přidává i k těmto veličinám,“ uvedl Tomáš Krebs, předseda Boveraclubu.

Určitě upoutají také vystavené autobusy. Modrobílý Robur z roku 1982 je stejný, jako ten, který jezdil na lince č. 28 do Radčic a dvoudvéřová Praga RND z roku 1947 byla původně zubařskou ambulancí. A kdo ještě pamatuje, že liberecký dopravní podnik byl jedinou organizací, která směla v Liberci provozovat taxislužbu? I to připomíná vystavená Lada. Výstavu doplňuje i vzpomínka na Ing. Vladimíra Palečka, ten se podílel na záchraně libereckých tramvají v šedesátých letech.

V muzeu zatím nebude k vidění pětice provozních historických tramvají Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou, o které se fandové také starají. V souvislosti se změnou rozchodu tramvajových tratí si určitě do budoucna zpřístupnění veřejnosti zaslouží a nejen fandové věří, že po vybudování kolejového propojení sbírku rozšíří.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Mezinárodní kosmická stanice zachycena na Opavsku

V létě, kdy Slunce dosahuje v poledne své nejvyšší polohy, máme jedinečnou šanci vidět Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) jak pluje před naším sluncem. Tuto zvláštní událost mohl v sobotu 3. června 2023 pozorovat Petr Horálek, vědec z Fyzikálního ústavu v Opavě. Bylo to v obci Uhlířov u Opavy, kde mohl vidět ISS i spoustu slunečních skvrn.

Proč je Snusim.to první volbou při nákupu nikotinových sáčků a žvýkacích tabáků?

Představte si eshop, který je víc než jen obchodem. Snusim.to je místem, kde se milovníci snusu a nikotinových sáčků shromažďují, sdílejí své zkušenosti a objevují nové produkty. Společnost je známá svou vášní pro své produkty a dlouholetými zkušenostmi v oblasti snusu. Největší prioritou Snusim.to je poskytnout zákazníkům nejlepší zážitek z užívání snusu.

Češi stále více preferují masivní nábytek. Jaké dřevo je nejoblíbenější?

Pokud jste si v poslední době všimli, že v Česku se stále častěji objevuje masivní nábytek, nejste sami. Tento nový trend získává na popularitě a láká stále více lidí nejen svojí robustností, ale hlavně svou kvalitou. Přirozeně výběr správného dřeva je klíčovým faktorem při výrobě tohoto elegantního nábytku a proto se podíváme na to, jaké druhy dřeva jsou momentálně nejoblíbenější. Pokud vás zajímá, jestli jsou vaše preference v souladu s tímto trendem, neváhejte a pokračujte ve čtení!