Liberec zaplatí za zpackané mistrovství světa 14,2 milionů korun

Od mistrovství světa v klasickém lyžování, které se konalo v Liberci, uběhlo už deset let. Přesto až dnes vydal Finanční úřad zprávu, v které se uvádí, kolik bude muset Liberec zaplatit pokutu kvůli dotačním chybám. Pokladní městského úřadu z metropole pod Ještědem bude muset „vysolit“ 14,2 milionů korun.

Není to malá částka, ale zároveň je to pakatel proti tomu, že se původně navrhovala pokutu miliarda korun. „Výsledkem je, že po deseti letech vyjednávání a prokazování všech věcí se snížila jednomiliardová vratka na 37 milionů korun, což je ohromný úspěch. A nakonec ještě za poslední rok z 37 milionů na 14,2 milionu korun. To už je částka, kterou bude město muset zaplatit,“ uvedl primátor Jaroslav Zámečník pro Českou televizi.

Až 35 zakázek souvisejících s MS v Liberci neprošlo kontrolou. Týkalo se hlavních sportovišť, tzn. areálu ve Vesci a skokanských můstků, ale i třeba co se týká výstavby bytů v Zeleném Údolí či parkovacího domu na Ještědu. „Tehdy si město požádalo o velké parkoviště, které mělo mít 8000 metrů čtverečních. Z nějakých důvodů, které dnes už nerozklíčujeme, se postavilo parkoviště, sice dvoupatrové, které ale zabíralo plochu 2680 metrů čtvrtečních,“ uvedl náměstek primátora Jiří Šolc.

Není to však první pokuta, kterou musí Liberec za tento zpackaný světový šampionát zaplatit. Už dříve se z tohoto krajského města „odkutálely“ do státní pokladny 3,2 milionů korun.

Avšak nejenom Finanční úřad, ale také antimonopolní úřad (ÚOHS) našel v šesti zakázkách pochybení. Radnice musela zaplatit pokutu 110 tisíc korun.

Celkově zůstaly po MS dluhy ve výši 112 milionů korun a to měl organizační výbor, kterému šéfovala bývalá slavná lyžařka Kateřina Neumannová, k dispozici rozpočet přesahující 600 milionů korun…

Problémem byla také nízká divácká návštěvnost na šampionátu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak