Lezecké skupiny z ČR a Polska společně trénovali v rámci projektu Bezpečné pohraničí

V rámci projektu Evropské unie „Bezpečné pohraničí“ se ve dnech 9. až 11. dubna uskutečnilo již druhé společné cvičení lezeckých skupin Ústí nad Orlicí a polské Šwidnice v lokalitě lyžařského střediska Dolní Morava. Ubytování a celodenní stravování bylo zajištěno na penzionu Horal Dolní Morava. „Tady také probíhalo zahájení a ukončení cvičení za účasti ředitele HZS Pardubického kraje územního odboru Ústí nad Orlicí plk. Ing. Romana Studeného a překladatele. Celkem se výcviku zúčastnilo 12 lezců z územního odboru Ústí nad Orlicí a 4 lezci z Polska,“ vysvětluje nprap. Bc. Pavel Zámečník, instruktor lezců profesionálních hasičů v Ústí nad Orlicí.

První den byl vyhrazen teoretické části, kdy se jednotlivé lezecké skupiny seznámily s legislativou jednotlivých států pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou v rámci hasičských sborů, se záchrannými pracemi, s materiálem jednotlivých skupin atd. „Byly zde prezentovány zásahy a další zajímavé výcviky jednotlivých skupin. Poté následovalo seznámení s prostorem určeným pro výcvik. Druhý den v dopoledních hodinách jsme měli výcvik na lanové dráze u Slona, kde se prováděla evakuace osob z lanové dráhy,“ upřesňuje detaily programu cvičení Pavel Zámečník.

V odpoledních hodinách za krásného slunečného počasí probíhaly záchranné práce pro evakuaci ze stromů, provazových žebříků, lanových center a dále výstupy a sestupy po laně s přestupy na cvičné stěně. „Třetí závěrečný den byl vyhrazen zejména pro záchranné práce při evakuaci zraněných osob v nepřístupném terénu, kdy se simulovala záchrana osoby v nosítkách z vrchu Slamník na spodní část lanové dráhy pomocí lanové techniky,“ dodává Pavel Zámečník.

Třídenní cvičení provázelo opravdu krásné slunečné počasí. Lezci z Polska si velice pochvalovali jak celé cvičení, tak i lokalitu Dolní Morava. Po ukončení celého cvičení se v odpoledních hodinách jednotlivé lezecké skupiny rozjely na svá působiště.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak