Nedílnou součástí kulturní nabídky ve městě v druhé polovině letních prázdnin se stal festival Polička 555. Tentokrát je již 27. ročník připraven v termínu od 17. do 19. srpna. Návštěvníci se mohou těšit například na hudební vystoupení, ale také na staročeský jarmark. Festival začíná v pátek 17. srpna, kdy se na Palackého náměstí v 18 hodin představí romská cimbálová muzika Romano Stilo, která před časem odehrála více než 600 vystoupení s houslovým virtuosem Pavlem Šporclem v České republice i v zahraničí. Od půl osmé večer zahraje kapela Alband. Po tímto názvem se nachází volné sdružení muzikantů, kteří celý svůj hudební život zasvětili bigbítu. Tradičně se z věže kostela svatého Jakuba ve 20.30 hodin rozezní Věžní hudba, o kterou se postará Dechový kvintet ZUŠ Bohuslava Martinů. O půl desáté večer pak čeká návštěvníky festivalu česká popová skupina Mirai. V roce 2017 kapela Mirai získala titul Objev roku na Českých slavících. Píseň “Když nemůžeš, tak přidej” vyhrála titul neoblíbenější a nejstreamovanější skladba. Závěr pátečního večera bude od 23 hodin patřit kapele Lee Banda. Její repertoár tvoří autorské písně s folkrockovým nádechem.
Festival pokračuje v sobotu 18. srpna od 14 hodin opět na Palackého náměstí koncertem kapely The People. Její repertoár je všestranný a multižánrový. Zahraje téměř vše, od popu, přes disco, rock‘n‘roll až po swing a jazzové standardy. Následně pak vystoupí majitel zajímavého hlasu, svitavský zpěvák a kytarista Tony Joch a přátelé. Od 17 hodin bude pódium patřit známé české kapele Yo Yo Band. Tu vystřídá zpěvák Petr Rezek a skupina Centrum.
Večer také vystoupí Lucie Klasek a The Stringz. Housle, cello a piano – precizní propojení světa klasické hudby, současné taneční scény a rockových melodií v interesantním prostředí přináší silnou vlnu energie, emocí a vášně. V repertoáru tria jsou originální aranže známých hitů od klasiky, filmových skladeb, popu, rocku, ale také autorská tvorba.
Ve 22 hodin se nad městem rozzáří ohňostroj, který bude odpálen z Nábřeží Svobody. A o závěr sobotního programu se postará známá kapela Olympic, která provází již několik generací posluchačů.
Posledním dnem festivalu Polička 555 je neděle 19. srpna. O půl jedenácté dopoledne budou patřit prostory barokní radnice písňovému recitálu Tadeáše Hozy. Odpoledne si ve 14 hodin přijdou na své také vyznavači dechové hudby, kdy Palackého náměstí rozezní Budvarka. Na závěr nedělního odpoledne čeká ještě nejmenší návštěvníky program Děti máme mejdan, který začne v 17 hodin na Palackého náměstí. Půjde o kabaret s divadlem a písničkami. Účinkovat budou Honza Petras alias Honza Popleta a Lenny Hedler.
Festival pravidelně doplňuje Staročeský jarmark na náměstí, který nabídne nejen stánky s občerstvením, ale také s mnoha dalšími produkty. Městský park u hradeb bude místem, kde děti po celou dobu festivalu najdou mnoho zajímavých atrakcí.
Stanislav Sáňka
PR Tylův dům Polička