Legenda se vrací. Mnoho od sebe neočekává

Zítra začne naší jedné z nejlepších sportovkyň všech dob Martině Sáblíkové další sezona. Už šestnáctá mezi dospělými a to je naší rychlobruslařce teprve 31 let! V japonském Obihiru se představí na 1500 a 3000m.

Už během letní přípravy Sáblíková i její dlouholetý trenér Petr Novák naznačovali, že pro letošní sezonu nemají takové velké cíle, jako tomu bylo v minulých letech. Už i z toho důvodu, že si naše trojnásobná olympijská vítězka potřebovala po minulé sezoně fyzicky, ale i psychicky odpočinout, začali s přípravou později. Ročník 2017/2018 byl pro ní i náročný, co se týká zdravotních komplikací, přesto se Sáblíková dokázala připravit na olympiádu Pchjongčchangu, kde získala stříbrnou medaili na trati 5000 m. V tuto chvíli tak má ve sbírce tři zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili z olympijských her. Pro doplnění, ze světových šampionátů má 17 prvenství!

Jak už ale bylo řečeno, sice Sáblíková naskočila do tréninku později, než u ní bývalo obvyklé, přesto kontrolní závody, v kterých porazila svou věčnou rivalku Ireen Wüstovou, naznačily, že má před začátkem sezony dobrou formu. Sama Sáblíková se to však nesnaží zbytečně zveličovat.
Hlavně je pro ní důležité, aby se udržela zdravá. „Mám za sebou tři týdny na ledě v Inzellu a necítila jsem nic, co by mě omezovalo. Ze začátku jsem měla lehké problémy s úponem kolena, ale postupně se to spravilo. Bylo potřeba, aby si tělo zvyklo na jiný pohyb,“ uvedla.

Zdraví je pro ní důležité, aby vydržela i do příští olympiády, která se koná v roce 2002 v čínském Pekingu. Sáblíková však nevyloučila, že by se mohla zúčastnit cyklistické časovky na letní olympiádě za rok a půl v Tokiu.

V letošní sezoně bude zajímavé sledovat i druhou českou rychlobruslařku Nikolu Zdráhalovou, která už v minulých letech naznačovala, že by se mohla své starší a slavnější kolegyni postupně výsledkami přiblížit. Na letošním vícebojařském světovém šampionátu skončila na osmé příčce, což je velmi dobrý počin pro začátek.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak