Search
Close this search box.

Legenda odešla do hokejového nebe

Ve věku 83 let zemřel Luděk Bukač, velká hokejová legenda.

Luděk Bukač dokázal jako trenér dovést reprezentační tým dvakrát ke zlatým medailím. Poprvé v roce 1985, kdy měl v kádru například Jiřího Králíka, Miloslava Hořavu, Františka Musila, Vladimíra Růžičku, Jiřího Šejbu či Petra Rosola. Tento úspěch byl o to sladší, že se MS konalo v Československu.
Další zlato získal v roce 1996, kdy se tým „točil“ kolem Roberta Reichela, Martina Procházky, Pavla Patery či Jiřího Kučery. Dá se říci, že byl u počátku zlaté generace, která pak kromě nagánského zlata získala i hattrick ze světových šampionátů.

Kromě českého (československého) týmu Bukač trénoval rovněž národní celky Rakouska a Německa.
Co se týká klubového koučinku, stál na lavičce Košic, Českých Budějovic, ale především Sparty, za kterou i dříve hrával. Avšak oblékal i dres Jihlavy či ještě dříve Motorletu Praha.

V roce 2007 byl Bukač přijat do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace IIHF, podobné pocty se mu dostalo i v Česku.

Luděk Bukač se do posledních měsíců zajímal o hokej. Pomáhal synovi s akademií, kterou spolu založili. Lidé kolem hokeje si na něm vážili, že se nebál přímo pojmenovat problémy, které trápily a trápí náš hokej. Což se ale ne vždy některým líbilo…

„Luděk Bukač byl půl století výraznou součástí naší hokejové historie. Jako hráč a především jako trenér, metodik a pedagog se v tomto období výrazně podílel na úspěších české hokejové školy. Po nedávném úmrtí Jána Staršího ztratil někdejší československý hokej další významnou osobnost,“ uvedl prezident Českého hokeje Tomáš Král.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient