Lanškrounský smíšený sbor se zúčastnil festivalu ve Svitavách

13. ročník Festivalu amatérských pěveckých sborů se uskutečnil uplynulý pátek a sobotu (20. a 21.4. 2018) ve Svitavách. Lanškrounský smíšený sbor se festivalu zúčastnil již po jedenácté.
Další sbory přijely z Hradce Králové, Kuřimi, Jimramova, z pořádajících Svitav zpívala čtyři tělesa. Festival má osobitou a neopakovatelnou atmosféru. Všechny zúčastněné sbory se potkaly v pátek večer na přehlídce sborů. Každý sbor zařadil do svého vystoupení na přání pořádajícího tělesa Dalibor skladby českých a slovenských autorů jako připomínku 100. výročí založení samostatného Československa. Přehlídku zahájily všechny sbory společným provedením skladby E. Suchoně Aká si mi krásná. Poté zpívaly publiku i sobě navzájem.

Sobotní dopoledne patřilo společné přípravě na večerní Slavnostní koncert. Pro letošní ročník sbory pod vedením svých sbormistrů nastudovaly oblíbené melodie z českých a světových muzikálů, které doprovodil vynikající Mladý Týnišťský Big Band pod vedením skvělého dirigenta Pavla Plašila. Dirigent i sbormistři vytvořili na zkoušce tvůrčí a uvolněnou atmosféru, proto si mužská část sboru troufla při generálce písně Hoja, hoj z muzikálu Noc na Karlštejně zpívat nejen o holkách vokatých, ale i ledasjakých jiných…

Večer na Slavnostním koncertě zazněly písně z muzikálů Cats, West Side Story, Cabaret, Starci na chmelu, Kdyby tisíc klarinetů, Fantom opery, Evita, Hello Dolly! v podání zpěvačky a herečky Jany Musilové, zpěváka Radka Novotného, sborového tělesa čítajícího více než 120 zpěváků a Mladého Týnišťského BB. Poslední skladbou Aquarius z muzikálu Vlasy vzdali všichni zúčastnění hold geniálnímu režiséru Miloši Formanovi.

Smysl a podstatu celého FAPSu krátce a krásně vystihla ředitelka festivalu a sbormistrně sboru Dalibor Mirka Ducháčková v mailu, který poslala naší dirigentce Vlaďce Jetmarové po jeho skončení: „Blahopřeji k výkonu na páteční přehlídce pěveckých sborů. Byl to příjemný a podařený večer. Všichni jsme se rádi viděli a slyšeli. Bavili se a zpívali. A užívali se. Těším se na další setkání.“

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.