Ladislav Chlupáč se stal senátorem za Litoměřicko a Slánsko

„Vítězství v senátních volbách pro mě neskutečně mnoho znamená. Vnímám ho jako ocenění šestnáctileté práce ve funkci starosty Litoměřic, kdy jsem spolupracoval s celou řadou obcí a starostů. Velice děkuji za podporu své manželce, lidem, kteří mi dali svůj hlas, a spolupracovníkům, jež mi po celou dobu pomáhali. Jsem připraven zastávat funkci senátora Litoměřicka, Roudnicka a Slánska se stejnou zodpovědností a nasazením, jako jsem dosud vykonával, přičemž věřím, že i nadále budu vykonávat, funkci starosty Litoměřic.“

Tato slova pronesl v sobotu odpoledne právě zvolený senátor Mgr. Ladislav Chlupáč (ODS, s podporou Starostů a nezávislých). Učinil tak v litoměřické kavárně Káva s párou, kde se sešli jeho podporovatelé a spolupracovníci, poté, co byly sečteny výsledky druhého kola senátních voleb. V nich porazil svého protikandidáta, litoměřického zastupitele MUDr. Ondřeje Štěrbu (ANO 2011). Ladislav Chlupáč získal ve druhém kole 56,4 %, což představovalo 10 930 platných hlasů. Ondřej Štěrba obdržel o 12 % hlasů méně.

Ladislav Chlupáč ve druhém kole jednoznačně kraloval ve všech městech senátního obvodu, s výjimkou Lovosic. V Litoměřicích porazil svého protikandidáta o téměř 20% (59,5%, 40,5%), ještě výraznějšího úspěchu dosáhl v Roudnici nad Labem (63 %, 37 %). Naopak v Lovosicích vyhrál Ondřej Štěrba výrazným rozdílem (40 %, 60 %). Zajímavá situace byla ve dvou městech Slánska – ve Slaném a Velvarech. Zde v prvním kole porazil Ladislava Chlupáče domácí kandidát, bývalý ministr školství Josef Dobeš (NK). Ve druhém kole to však voliči hodili starostovi Litoměřic. Obdobná situace panovala i v Úštěku, kde první kolo vyhrál pořadatel místních kulturních akcí Libor Uhlík. Ten však ve druhém kole veřejně podpořil právě Ladislava Chlupáče.

Celkově na třetím místě skončil litoměřický lékař Miroslav Jiránek (PRO Zdraví) se 12,9 %, čtvrtý byl podnikatel Libor Uhlík (11,72 %) a pátý komunista Josef Šenfeld. Pro mnohé překvapující kandidatura nepravomocně odsouzeného bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha neskončila úplným fiaskem, jak by se dalo očekávat. Bývalý sociální demokrat totiž získal v prvním kole 2 323 hlasů, čímž překonal Jana Vondrouše (NE-volim.cz) i Františka Novotného (SPD).

Volební účast má v senátním obvodu Litoměřicka a Slánska stále klesající tendenci. V roce 2006 dosáhla ve druhém kole 23 procent, o šest let později již jen 16,8 %. Nyní ještě poklesla o další tři desetiny procenta.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.