Search
Close this search box.

Kvůli Babišovým vestám se rozpoutala válka i v Česku

Když se před několika dny Andrej Babiš na sociálních sítích postavil před kameru ve slušivých tmavých brýlích a khaki vestě, netušil, jaké rodeo svým prohlášením, že zafinancuje výrobu 200 neprůstřelných vest, rozpoutá. Doslova válku. Jen na našem území. Následnými událostmi se zaobírá policie, která obdržela hned několik trestních oznámení z několika stran. Naposledy ze strany serveru Kverulant.org, který v minulosti poukazoval na podvodná jednání například v oblasti respirátorů, zaobírá se ale i kauzami jako je Diag Human atd.

Když se před několika dny Andrej Babiš na sociálních sítích postavil před kameru ve slušivých tmavých brýlích a khaki vestě, netušil, jaké rodeo svým prohlášením, že zafinancuje výrobu 200 neprůstřelných vest, rozpoutá. Doslova válku. Jen na našem území. Následnými událostmi se zaobírá policie, která obdržela hned několik trestních oznámení z několika stran. Naposledy ze strany serveru Kverulant.org, který v minulosti poukazoval na podvodná jednání například v oblasti respirátorů, zaobírá se ale i kauzami jako je Diag Human atd.

Shrňme si celý příběh. Na začátku stojí ambiciózní podnikatel z Prahy Jan Günsberger. Díky svým vztahům na židovskou komunitu si nechává říkat Aaron. Je to nepřehlédnutelná postava. Se svým mohutným plnovousem připomíná ortodoxního judaistu, jen na rozdíl od nich ho místo jarmulky potkáte na hlavě s raperskou kšiltovkou a míso černého kabátu v kožené motorkářské vestě. Aaron je klasickým produktem devadesátých let, kdy se dalo podnikat doslova s čímkoli. Měl prsty ve výrobě alkoholu, otevřel si restauraci v samém srdci Prahy. Rozhodl se specializovat právě na turisty z řad věřících, a proto otevřel restauraci jako tzv. košer. To mj. znamená, že veškeré maso musí být zabito pevně stanoveným způsobem, podříznutím tak aby ještě před smrtí ze zvířete vytekla většina krve. Takových řezníků, kteří by byli ochotni porážet zvířata tímto způsobem, mnoho v Česku není. A protože po košer masu je obecně zejména v zahraničí zájem – v některých evropských zemích je tento způsob porážky považován za nehumánní a je zakázaný, stejně jako způsob porážky, kterou používají muslimové pro tzv. halal – přidal si Aaron do portfolia i košer řezničinu a přibral si k tomu hned i udělování certifikátů, co je a co není košer.  

Pro certifikaci, co je a co není košer neexistuje žádný mezinárodně uznávaný standard,“ uvádí profesorka Petra Šotolová, působící v Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Fakticky se tak může za experta a certifikační autoritu prohlásit kdokoli. A možná právě odsud pramení řekněme volný vztah k certifikacím a normám pražského podnikatele. Protože jsou to právě certifikace a testy, kolem čeho se rozpoutala v úvodu zmiňovaná válka.

Podnikatel Günsberger totiž začal na sociálních sítích, zejména pak ve facebookových skupinkách zaměřených na pomoc ukrajinským uprchlíkům, ale i ve své vlastní, která se během pandemie specializovala na „certifikace“ a testování respirátorů v podání samotného Aarona, zveřejňovat dopis, který mu přišel podle jeho slov z Ukrajiny.

Na 24 stránkách je perfektní češtinou podáno s podivuhodnou znalostí českého trhu řadu polopravd a tvrzení a přímo obviňovala hned několik osob ze snahy mařit pomoc Ukrajině. Mail přišel z adresy: anonymousUAsoldiers@protonmail.com pod názvem Kauza ocelové pláty – Babiš. Údajně měla přijít nejenom samotnému Günsbergerovi, ale podle jeho slov i nejmenovaným redakcím. Naší redakci nedorazila, a to přesto, že náš minulý článek byl opakovaně zmiňován nejenom v dopise, ale i samotným podnikatelem. Ten ho ovšem označoval za součást údajné kampaně proti jeho osobě, údajně financovanou společností Good Mask vyrábějící respirátory a se kterou měl v minulosti spory z důvodu, že jejich respirátory označil ve své internetové skupince za nekvalitní.

https://www.domacinoviny.cz/jak-pomahaji-cesti-miliardari-majitel-seznam-dal-100-milionu-ze-sveho-babis-financuje-vyrobu-200-neprustrelnych-vest-ze-oceli-do-narazniku/

V samotném dopise, který Günsberger šíří, za „kampaní“ proti „českým výrobcům, kteří se snaží všemi silami pomáhat ukrajinské domobraně“ stojí snaha zlikvidovat postupně české výrobce plátů pro Ukrajinu tak, aby získala monopol určitá skupina firem kolem podnikatelů Radovana Spáčila a Zdeňka Charváta. Proč právě ti dva? Byli totiž osloveni novináři, kteří si chtěli ověřit účinnost tzv. Babišových vest. A nutno podotknout, že se shodli na jejich nebezpečnosti nejenom pro nositele, ale i jeho okolí. Za to byli označeni za „proruské sabotéry“, dezinformátory, amatéry, darebáky a lháře.

Diskutující, kteří se pod příspěvkem pozastavovali nad formou sděleni, nakonec obrázek si můžete udělat sami, kompletní dopis najdete v následující galerii.

A co na samotný dopis reagovali diskutující?

„Tak tohle psala nějaká PR agentura spíš ne?,“ ptá se Jan Milota. Bogdan Oleksandrovič dodává: „Někdo v UA rešeršoval rodokmeny českých podnikatelů a jestli mažou komentáře na FB stránkách? Aby mohl perfektní češtinou nasekat 24 stránek o tom, že lidi křivdí ocelovým plátům??“. Jan Hlaváč odhaduje, že „ta spolupráce s Babišem je vidět. Hádám, že vám začal pomáhat Prchal, ten měl vždycky slabost pro dlouhé posty“.

Michal Novotný jde k věci: „Tohle jistě nepsal nikdo na Ukrajině za pomoci překladače – za mne je dost špatné tendenční pr…sorryjako. Zmiňoval jste, že do týdne bude certifikace. Tak místo těchto výmyslů sem pak dejte tu, tak, aby šla ověřit (nikoli zase nějakou takovouhle pohádku.“

Pod příspěvkem se rozpoutala i debata okolo ceny vest, které Aaron Gunsberger nabídl Babišovi a prodává je i na svém eshopu. Jednu za 14 tisíc korun. „Plech 2 m2 Hardox 500 stojí cca 5000 kč a je z něj cca 18 plátů. tzn jsme na ceně cca 300 Kč / ks za plát. Když budeme počítat opracování (řez, brus) a polepení tou vaší gumou z Hornbachu, tak ať nežeru 500 jeden plát. Takže železo 1000 Kč. Když budeme počítat, že něco cpete do vývoje, dalo by se kousnout 2000 Kč za oba pláty. Vestu ti ušije firma v nákladu za 1000 Kč max. Takže jsi tam za trojku. Ať nežeru, pokud jsi debil a neumíš se dostat na tyhle ceny, tak za 5000 Kč v nákladu,“ vypočítává diskutující Jakub Veselý a dodává už mnohem ostřeji: „Nejsem parazit a chucpe jako ty. Ale kdybych si tu hrál na spasitele Ukrajiny (stejně jako sis s necertifikovanými repirátory hrál na spasitele národa proti COVIDu), tak bych si na tý vestě hodil třeba litr a mohl bych těch vest za prachy, který vysomruješ od různých Babišů, poslat na Ukrajinu 3x tolik.“

Marek Cokoukaš rovnou Aaronu Günsbergerovi radí: „Já nevím, ale tohle bohužel nevypadá ani trochu důvěryhodné, že to přišlo z UA, raději bych to smazal.“ K dnešnímu dni dané vlákno opravdu již na Facebooku není, Günsberger takto běžně edituje své příspěvky, doplňuje je, maže komentáře oponentů ve své skupince a když se diskuse nevede směrem, který je mu po chuti, běžně pak své původní příspěvky maže, případně je zveřejní znovu bez komentářů.

K dopisu i celé kauze jsme položili Aaronu Günsbergerovi několik dotazů, stejně jako měl možnost se vyjádřit k minulému článku, na dotazy neodpověděl a k minulému článku pouze uvedl, že jde o kampaň a že majitel společnosti, která provozuje tento server, „pracuje pro firmu GOOD MASK a MASANTA“ a pohrozil trestním oznámení a soudy. Současně uvedl, že je mu vyhrožováno smrtí. Pravděpodobně si nesprávně přeložil příspěvek v angličtině, kde mu jeden u uživatelů napsal, že při nošení vlastní vesty by v případě odražené střely hrozil úlomek do krku, na což ostatně upozorňoval i expert na testování balistických vest s 15letou zkušeností Zdeněk Charvát, jeden z napadených v dopise údajných ukrajinských bojovníků.

Rozhovor se Zdeňkem Charvátem, jedním z jmenovaných v „ukrajinském dopise“.

DN: na sociálních sítích se objevil v těchto dnech informace – dopis dle pana Günsbergera od ukrajinských bojovníků – kde je jmenována vaše společnost s tím, že jste poskytli testy na vesty prodávané mj. tímto podnikatelem údajně účelově s cílem „využít svůj vliv“, jsou „zfušované“, vámi poskytnuté informace médiím jsou „zavádějící“ a účelové.

Předpokládám, že jde o ty pomluvy, které napsal někdo kolem něj, mám tip na lidi kolem Strike Face na popud Günsbergera. Případně jde o samotného AG. Protože jim náš článek o nevhodnosti ocelových plátech nevoněl. Já bohužel onen článek nevidím, jen mi o něm psali přátelé. Oni si mě zablokovali, abych ho nemohl vidět, něco jim tam napsat, bránit se. Jsou to samozřejmě všechno naprostý bludy, který mě poškozují, ale je mi to jedno. Lidi mě znají, znají naši firmu, ví, co máme za sebou a co děláme, takže se jim tak maximálně zasmějí a budou si jisti, že to napsali jen na revanš. Ale nikdo z těch, co mě na něj upozornili, nevěří, že jde o Ukrajince. Dalo se to čekat. Akorát jde špatným směrem. My mu rozhodně nijak neublížili. Naopak jsme mu vyšli vstříc, že mu testnem plát. 

DN: V dopise je zmiňován konkurenční boj mezi prodejci balistických vest. Jak dlouho je prodáváte?

Balistické vesty neprodáváme, nikdy jsme neprodávali žádnou balistiku, jen pomáháme s vývojem nosičů plátů a dalšího vybavení, stejně tak s různým testováním, a to z různými firmami. Nemáme žádné favority. Nikomu nenadržujeme. Ale na druhou stranu se moc rádi podělíme o něco, co skvěle funguje nebo lidi odradíme od nějakého bludu. Já sám mám tak 12 různých párů plátů a tak 10 různých nosičů od různých firem. 

DN: Jak dlouho vesty testujete?

Testovali jsme vesty už u policie, stříleli jsme různé pláty, měkké balistiky, dokonce jsme to zkoušeli i na sobě (byli jsme blbci), řekl bych, že to je rozhodně déle než 15 let, spíš více. Mám z toho dokonce docela dost videí a fotek.

DN: Co musí splňovat vesta pro ochranu ve válečném konfliktu, který je nyní na Ukrajině?

Hrozně těžká otázka. Ale nejlepší odpověď na ni by zněla: Pokud bude splňovat požadovanou balistickou normu, kterou si žádá klient, je to přesně ta, kterou mají mít. Do válečného konfliktu se běžně používá standard NIJ a odolnost IV. Asi bych volil i krytí boků, tedy boční pláty a určitě měkkou balistiku pod pláty.

DN: Ospravedlňuje podle vás současná situace (nedostatek materiálu) dodávky těchto vest na frontu? Mají pravdu lidé tvrdící „lepší něco, než nic“?

Já nesouhlasím s tvrzením lepší než nic. Pořád se setkávám s různými nabídkami a zprávami, že má někdo kvalitní balistické pláty a přilby. Má to ale háček. Dostat je třeba do ČR ze zahraničí, nebo přímo na Ukrajinu, znamená mít vojmat licenci, která prostě trvá. Takže se různí výrobci chopí rychlejší samo výroby. Bohužel ta ocel není to nejlepší. Ale jak jsem psal v našem článku, dávala to celkem obstojně s na cca 80-90% což už je docela dobrý. Vlastně ten článek byl pro české střelce a klienty. Je jasné, že ve válce si pomůžete jakkoliv, aby to bylo co nejefektivnější a co nejrychlejší. Popravdě pan Günsberger mě kontaktoval a chtěl otestovat vestu, já už se balil na cestu do zahraničí, poradil jsem mu s ochranným rámečkem kolem plátu, on ho snad zakomponoval, plát předal kolegovi a ten ho střelil a prý to dopadlo snad velmi dobře, víc nevím. Takže by to třeba mohlo řešení mít. Paradoxně jsem ho navrhnul já 🙂 odpůrce ocelových plátů. Ale to řešení jsem ještě na vlastní oči neviděl, jen o tom slyšel. Podle mě jsme se po telefonu pochopili a udělal přesně to, co jsem říkal… uvidíme.

DN: Kolik je reálná prodejní cena balistické vesty v obdobné kvalitě?

Well, pojďme se pobavit o tom, kolik je reálná cena toho hardoxu. Pokud bych ukecal kovovýrobu na to, že jde o charitu a oni to nepřeženou s marží a různými manipulačními poplatky a prací, takový plát o tvaru SAPI o síle 8 mm bude stát kolem 550-600 Kč plus je teda potřeba vymyslet to řešení odrazu, i kdyby další 1tisíc? Možná víc? Podle mě cena kolem 2000 Kč za takový dobře udělaný plát bez marže, prostě udělaný pro charitu je naprosto v pohodě. Pamatuji před válkou, když ještě nebylo všechno vymeteno, poměrně dobré pláty z keramiky nebo polyetylenu stály třeba 6000 Kč kus. Bohužel vysoká poptávka a nedostatek tu cenu uměle vyšplhá, protože si výrobci, ale především obchodníci mohou vydělat na lidském neštěstí. Tomu říkají pak děláme charitu. Takže dnes ten plát může stát i 10.000 Kč, ale bude velmi dobrý. Nějaké surplus pláty z USA, respektive z konfliktů v Afghánistánu nebo jiných zemí bude tak za polovinu. Pak měkká balistika počítejte taky těch 6000 Kč možná, záleží podle kvality a tuhosti. Jak pláty, tak měkkou beru za maloobchodní ceny, sehnat to půjde výrazně levněji velkoobchodně. Následně obal té vesty. Tam se neodvážím tipnout výrobku, ale prodejka bývá kolem 3-4 tisíc, podle toho, jak moc je dobře udělaná, takže jestli je výroba třeba 1500-2000? Ale fakt nevím, nejsem technolog. 

DN: Pokud bystě věděli, co vaše „recenze“ a vyjádření spustí, udělali byste ji znova?

Nemyslím si, že to spustila naše recenze. My jsme prostě testovali různé pláty od ukrajinských dobrovolníků a napsali o tom. Na tom základě se sama hrdě ozvala firma SF s tím, abychom testli jejich plát, že ten je top. Ten ale top nebyl. Btw testovali jsme to stejnou cestou, jako to testují ve videích oni sami, nebo jako to nechal testoval pan Günsberger, co mi kamarádi říkali, že nás někdo v článku pak označil za amatéry, co neumí testovat, tzn označili tím pádem sami sebe, protože jsme to dělali stejně. My nejsme státní zkušebna. My si vždy umíme poradit jen samo domo. SF plát jsme otestovali, odráželo se to, psal jsem si s nimi, dost se mě snažili nutit k tomu, jak mám článek napsat, já jim férově dával vždy znění, jak to vyleze. Pořád mě nutili se omluvit a psát, že to tak není a je to jinak. Povídal jsem jim, že to ale není pravda, že ten test ukázal, že to může těžce zranit a já nebudu lidem lhát. Už na začátku článku jsem psal, že jde jen o to, na co jsme během testů přišli. Nechtěli jsme nikoho záměrně poškodit. Nic jsme x-krát neopakovali, aby to najednou jako nevyšlo. Prostě jsme jeli férově.

Poznámka: Následující odpovědi byly přejaty z příspěvku Zdeňka Charváta, poté, co mu byl povolen přístup do skupinky Aarona Günsbergera, kde se vyjádřil k dopisu veřejně, přinášíme jej bez korektur (emotikony proto byly obvykle převedeny na samostatná písmena) a změn původní znění najdete na https://www.facebook.com/groups/194728222407708/permalink/466128598601001.

Konečně mě kdosi odbanoval, abych příspěvek vůbec viděl. Doteď mi o něm jen přátelé a různé redakce médií vyprávěli J Konečně na něj můžu nějak veřejně zareagovat a odpovědět, když už se mě to týká. Za prvé musím říct, že to není článek o tom, zda jsou nebo nejsou ocelové pláty skvělé, ale o tom, jak moje osoba, má firma a pak ještě pan Spáčil jsme amatéři a lháři. Plus jak to v komentářích všude, ale i ony redakce a přátelé pochopili, jde o truc text na revanž, který není psaný nikým z Ukrajiny, ale přímo na objednávku někým potrefeným z dodavatelů plátů. Jako největšího favorita mám právě pana Aaron Günsberger a ten naslouchal naprostým bludům a nesmyslům ostatních, prohnilých okolo, kteří závidí jak jinak než můj a firemní úspěch. Úspech se totiž nikdy neodpouští. Pan @ (dále AG) mi řekl, že kdosi tento článek rozeslal do redakcí médií a na ukrajinskou ambasádu atd. Řekl jsem, že to je fajn. Protože se dá hravě vystopovat IP adresa, tudíž čtvrť města, odkud byl email odeslán. Kontaktoval jsem jím zmíněné instituce a nikomu žádný email, krom zpráv s tímto článkem právě od AG nepřišel.

Pro mě naštěstí má tento očerňující článek úplně opačný účinek, a to ten, že mě samotná média začínají kontaktovat, abych se k tomu vyjádřil, že by ráda napsala pokračování. Přitom je to přeci úplně zbytečné. Paradoxem je, že jsem poradil panu AG, jak vylepšit plát, aby se střepiny neodrážely, on nám jej prý poslal, kolega ho otestoval a co jsem slyšel, dopadl poměrně slušně. A teď tu pan AG na oplátku sdílí dehonestační článek na mou osobu.

Pokusím se zareagovat na jednotlivá prohlášení postupně, musíte si vždy najít správnou stránku a odstavec:

 1) neexistuje na světě počítačový překladač, který by dokázal z cizího jazyka přeložit do češtiny takto smysluplně napsané věty a podat jejich správný význam a smysl! Psal to Čech! Navíc v článku je tolik faktů a detailů, které Ukrajinec neví.

2) Ukrajinci by si nezjišťovali, jaké další firmy mám, jsou tam zmíněné obě. Neví to skoro nikdo, kdo do problematiky vidí, že jsem jednatelem dvou společností. Tedy, další důkaz, že tu slátaninu sepsal Čech.

3) Nikdy jsme se experty na balistiku nenazývali, a naopak jsme v našem jednom jediném článku napsali, že jen velmi jednoduše popisujeme to, jak se co událo a jaké výsledky to mělo. Jestli si z něj něco média vzala, byl to fakt o druhotném zranění způsobeným odrazem a pak to, že na stránkách jak SF, tak pan AG píší, že se nejedná o ochrannou pomůcku. Obojí je pravda, nejde tam o balistiku, ale o čistá fakta.

4) duch amatérizmu mě rozesmál nejvíce J Dělali jsme test naprosto stejně, jako to dělá samotná společnost Strike Face, jako to dělal AG s panem Němcem, jako samotní Ukrajinci, stejně jako to dělá kdokoliv mimo oficiální zkušebnu na světě. Prostě jsme ho opřeli o kus hmoty na kolmo a střelili do něj. Jsme teda amatéři všichni? Abychom amatéři nebyli, co bychom museli změnit? Měřit rychlosti a točit rychloběžnou kamerou? Mít na to soudní razítko?

5) v Afghanistánu jsem byl v roce 2008 kvůli zajištění ochrany podnikatele. Šlo o jednu jedinou misi, jednu jedinou cestu. Nedělal jsem tam nic jiného, než na nás dva dával pozor. Nebyl jsem tam jako klasický kontraktor ani voják. Tím jsem v Afghanistánu skončil. Dále jsem pracoval několik let v Iráku, konkrétně jako kontraktor, kterých je v ČR velmi velmi málo, ale takřka všichni se známe. Potkávali jsme se, zdravili, dělali na stejné základně atd. Nikdy jsem nepracoval jako ostraha základny, nikdy jsem neřídil taxi. Je x lidí, kteří tam byli se mnou a můžou ve vteřině dosvědčit, jakou práci a kde jsem tam dělal. Já sám můžu klidně sestříhat nějaká videa z onboardů, aby bylo patrné, co jsme tam dělali za práci. Pokud i ta se považuje za taxikářskou, pak všichni kontraktoři jsou taxikáři, dokonce i urňáci a vojáci, co tam dělají PSD, jsou taxikáři, protože jsme dělali naprosto stejnou práci. Plus faktem je, že o taxikaření a strážení jsem už slyšel. Několik lidí se mě tím snažilo dehonestovat u svých zákazníků, kteří mi to řekli. Hned jsem věděl, odkud vítr fouká. Z Ukrajiny to není J

6) fotky – protože jsem vizionář, vím, že budu potřebovat různé ilustrační fotky pro naše kurzy, reklamu, katalogy a prezentace, tu a tam jsme si pár fotek udělali. Například od posledního zaměstnavatele – Erinys Iraq, mám asi tak 20 fotek za 2 roky. Takže skutečně nálož J Ona fotka u aut, je to v Iráku a ne Áčku, byla udělaná právě přesně kvůli jedné titulce do naší brožury. Byl to účel od začátku. Ale tvrzení, že není čas fotit se při maléru je pravdivé, z takových chvil fotky nemám. Jen pár fotek po akci, jako dokumentaci pro ops manažera.

7) naš videa jsou samozřejmě velmi dobrým marketingovým krokem, je to správně řečeno. K tomu nemám výhrady. Důvod, proč jsme je též natočili a natáčíme je fakt, že na ně poukazujeme vždy po kurzech, aby po nich lidi videa pouštěli a cvičili si techniky doma. Má to sloužit jako manuál naší metodiky.

8 ) Prodejci vest J Ještě jsme nikdy v životě nikomu neprodali ani jednu vestu, nosič, plát, přilbu. Posíláme lidi přímo za obchodníky a výrobci. Zbraně neprodáváme na potkání, ale jen svým zákazníkům, zpravidla členům klubu, kteří k nám chodí na kurzy. Nemáme na prodej čehokoliv čas. Moje tvrzení můžu lehce opřít o kompletní výčet faktur za celé dějiny firmy

9) pláty o hmotnosti 0,7 kg existují, až se ozve pisatel článku a přizná se, rád mu pošlu data sheet a kde je objednat J

10) Bod o arbitrovi a mazání komentářů a příspěvků mě rozesmál nejvíce. Od srdce. Jsme známí tím, že nikdy nic nemažeme, lidem odpovídáme, stavíme se kritice čelem. Naopak já byl zabanovaný na stránkách, kde byl tento příspěvek dán. Když jsem o banu napsal panu AG, najednou to všechno vidím a můžu se bránit J Například ve skupině zbraně je správců asi 30 a editorů dalších 20. Nemám problém je požádat, aby vyjeli minulost, kde bude vidět, jestli jsem někdy něco mazal J

11) v našem testu píšeme, že budeme naschvál používat zajeté výrazy a nebudeme mluvit odborně, aby tomu každý rozuměl. Testy jsme dělali jako sám AG, SF, UA vojáci a mnoho mnoho dalších. A dělali jsme je na plátech přesně ve stavu, jaké jsme je obdrželi k testování. K dávno dělanému testu pro 4M – takové bylo zadání, aby to proběhlo co nejvíce profesionálně, s nějakou přípravou a působilo to odborně. Hlavně jde o video, ne o pár fotek a text. Tam se to logicky dá natočit úplně jinak, než to pospat nějak k přiloženým fotografiím.

12) když někomu vadí naše vlastní testy, proč si nezaplatí naprosto profesionální, které mu udělá třeba zkušebna? J Ale je fakt, že mě to docela nabudilo udělat takovéto profesionální testy s ocelovými pláty znovu. Poptám zkušebnu, jestli se podělí o metodiku a můžeme to zkusit. Schválně, jak se pohrnou výrobci ocelových plátů s testovacími vzorky. Nebo jestli si pláty budeme muset nakupovat incognito, testovat na své náklady a pak znovu čelit podobným bludům a snůškám blbostí.

13) lepení gumy na pláty a fotka bez nalepené gumy – proboha protože to jsou jedny fotky po druhých, jak nám ty pláty postupně chodily. Prostě dovezli plát, jak jim jej výrobce dal, že jde o finální produkt a střelte ho prosím. My nafotili výsledek, popsali, on ho viděl též na vlastní oči. Takto to probíhalo úplně u všech plátů a ke všem jsou fotografie v článku.

14) když čtu kecy o zájmové straně, musím se usmát. Nebyla žádná zájmová strana, nikomu nemáme důvod nadržovat. Začli jsme zadarmo jen proto, že chceme pomoci, testovat ukrajinským dodavatelům pláty a dávat jim rady, jak to co nejvíc vylepšit, aby to fungovalo. Nikdo z nás pláty neprodává, nemá na tom business a ani nás nezajímá do budoucna.

15) Státní zkušebna – a jsme u jádru pudla. Nikdo z výrobců a dodavatelů ocelových plátů, ať už v jakékoliv kvalitě a formě, nebyl na Státní zkušebně si udělat oficiální testy dle platné metodiky. Na svých stránkách se vyviňují texty, že nejde o balistický ochranný plát z důvodu, že to nemá žádnou certifikaci ani zkoušku. Takže autor článku brečí, že my nejedeme podle metodiky SZZ, ale podle toho, jak to dělá on sám, a to je špatně. Tak ať si to nechá vyzkoušet a podělí se s výsledky.

16) fakta o tom, že se střely a fragmenty odráží do míst, že můžou způsobit smrt nebo vážné zranění byla mnohokrát prokázána. Nevím, proč bychom o tom měli veřejnosti lhát a proč by to měl někdo brát jako strašení. Navíc, Ukrajinci neumí česky, nečtou naše příspěvky, nekupují si na Ukrajině Blesk ani jiná čtiva, nemůžeme je logicky vystrašit. Náš článek byl namířen čistě na českou střeleckou komunitu, která bohužel, ač nemusí, ty ocelové pláty leta nosí a neměli k tomu žádnou osvětu. Tak jsme jim ji dali.

17) pseudofráze o zraněních – na článku se podílelo asi 7 lidí, včetně dvou špičkových bojových zdravotníků. Zrovna část o možných zranění pochází z jejich úst.

18) většina bojových manévrů a poloha plátu – při střelbě nebo v pohybu bude pohyb jiný, přitom, když někdo někde sedí, nebo jen tak stojí, jde, bude zase jiný. My zkusili naprostých 90 stupňů, jako by někdo stál, seděl, šel. Na testy v předklonu, záklonu, mírném vybočení jsme neměli dostatek plátů. Ale dobrej point, můžeme to s pořádnou metodikou zkušebny zbraní zkusit. Ad nezpochybnitelná fyzika – to platí jen pro případ, že dva střílí na sebe navzájem. Vycházeli jsme z pravděpodobnějšího scénáře, že někdo někde stojí, jde, sedí, běží a útočník na něj odněkud vystřelí.

19) fotka není z áčka ale Iráku. Taxikář-bodyguard používali pro mou dehonestaci Češi od konkurence, nikoliv Ukrajinci a fakt, že by zásobníky a výbava zachytily střelu jsme zmínili v článku. Že bohužel jsme netestovali s nosičem a výbavou, že by to také hodně pochytalo.

I toto video je součástí trestního oznámení, tentokrát pro podvod a nepovolený prodej vojenského materiálu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient