Kuchařky z 23. MŠ zvítězily v soutěži o nejlepší svačinu

Kuchařky z plzeňské 23. mateřské školy ze Slovan získaly první místo v soutěži Nejlepší kuchař roku 2018 ve společném stravování. Podle poroty připravily nejchutnější, pestré a výživově hodnotné svačinky. V soutěži uspěl i tým ze 4. základní školy z Lochotína, který ve své kategorii obdržel za špagety s nilským okounem třetí místo. Soutěž zorganizovala Asociace kuchařů a cukrářů České republiky.

„Účast v soutěži byla jednou z příležitostí, jak ukázat rodičům malých strávníků i veřejnosti, že zdravé, pestré a chutné pokrmy jsou prioritou každé školní jídelny,“ uvedla ředitelka 23. mateřské školy Iva Adamová.

Finále se konalo v prostorách Makro akademie v pražských Stodůlkách 10. listopadu 2018. Kuchařky mateřských škol měly za úkol připravit svačinky, soutěžní týmy základních škol pak obědy. Z Plzně se dostaly do finále kromě vítězné 23. mateřské školy také 51. mateřská škola ze Slovan a 22. mateřská škola z Bor, v kategorii základních škol postoupila 4. základní škola.

Porotci hodnotili dodržení téma soutěže, chutnost, vzhled a zároveň splnění nutričních požadavků moderní zdravé stravy. „Důležitým poznatkem v rámci soutěže bylo, že za každou cenu nemusí jít o originál, ale může to být klasika přizpůsobená moderním požadavkům, a přitom zůstává zachována její chutnost a přitažlivost pro strávníka,“ dodala Iva Adamová.

Výsledky a soutěžní jídla:

Tým 23. MŠ – 1. místo
– jogurt s mangem a chia semínky
– tmavý toustový chléb, pomazánka z batátů, strouhaného sýra a ovesných vloček, zeleninová obloha
– plzeňská bageta, pomazánka tvarohová se sýrem Cottage a brusinkami, zeleninová obloha

Tým 51. MŠ – 4. místo
– pomazánka cizrnová s kaštany a medem
– pomazánka z pečeného tuřínu, vajec a dýňového semínka
– pomazánka z kapra a ovčího tvarohu s rozmarýnem

Tým 22. MŠ – 4. místo
– pomazánka z domácího marcipánu s pečenou hruštičkou
– pomazánka z bobu obecného, pšeničných klíčků a čerstvého fenyklu
– pomazánka s kozím sýrem a mateřídouškou

Tým 4. ZŠ – 3. místo
– špagety s čerstvým nilským okounem, pečenými cherry rajčátky a čerstvými bylinkami

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak