Search
Close this search box.

Kroměřížská nemocnice má nedostatek sanitářů

Uvažovali jste někdy o práci ve zdravotnictví? Máte chuť pomáhat nemocným lidem, ale chybí vám zdravotnické vzdělání? Věděli jste, že i bez něj můžete pracovat v nemocnici? Dobrou příležitostí pro odstartování kariéry ve zdravotnictví je práce sanitáře. O tuto pozici se mohou ucházet lidé s jakýmkoliv vzděláním, dokonce stačí i to základní. Potřebné znalosti a dovednosti si budoucí sanitáři osvojí absolvováním akreditovaného kvalifikačního kurzu, který odborně vedou profesionální zdravotníci.

Až po třicítce se Jana Masaříková z Hulína rozhodla pro práci v nemocnici. Do té doby pracovala jako pletařka v textilní výrobě v Holešově, kam nastoupila hned po vyučení. „Holešovský závod se na začátku devadesátých let rušil a já jsem přemýšlela, co dál. Kamarádka, která pracovala jako zdravotní sestra v Kroměřížské nemocnici, mi řekla, že na chirurgii hledají sanitáře. Rozhodla jsem se to zkusit, absolvovala jsem sanitářský kurz a nastoupila do nemocnice,“ vzpomíná Jana Masaříková.

Práci sanitářky nakonec dělala pouze jeden rok, rozhodla se totiž rozšířit si vzdělání a absolvovala ošetřovatelský kurz. Dnes pracuje jako ošetřovatelka na Urologickém oddělení Kroměřížské nemocnice. Letos je to 26 let, co se z pletařky stala profesionálním pracovníkem ve zdravotnictví. „Měla jsem štěstí na kolektiv, hlavně v začátcích mi kolegové hodně pomohli. Zřejmě jsem ale měla pečovatelské sklony v sobě. Pro tuhle práci je důležité, aby člověk měl chuť starat se o jiné a aby měl pozitivní vtah k lidem,“ dodává ošetřovatelka.

Sanitářky a sanitáři jsou dnes ve zdravotnických zařízeních žádaní, jen v Kroměřížské nemocnici jich pracují bezmála čtyři desítky. „Sanitář je pomocný zdravotnický pracovník. Vykonává pomocné a obslužné činnosti související s poskytováním ošetřovatelské, léčebné a diagnostické péče, většinou pod dozorem všeobecné sestry nebo jiného odborného zdravotnického pracovníka,“ vysvětluje Marie Christovová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Kroměřížské nemocnice. Podle jejích slov by člověk, který chce toto povolání vykonávat, měl být svědomitý, zodpovědný, empatický, měl by mít dobré komunikační schopnosti, být taktní a ohleduplný a měl by mít také chuť se učit novým věcem. „Jako sanitář u nás může pracovat i člověk se základním vzděláním. Stačí absolvovat akreditovaný sanitářský kurz, kde se během dvou až tří měsíců naučí vše potřebné pro svou budoucí profesi. Je to nesporně dobrá příležitost pro všechny, kdo hledají smysluplnou práci. Vždyť starat se o nemocné a nemohoucí, to je poslání,“ podotýká Marie Christovová.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient