Kroměříž otevře nově opravenou budovu Starého pivovaru

(Aktualizováno před )

Radnice otevře opravenou budovu Klubu Starý pivovar. Práce začaly 1. února letošního roku a skončí v polovině září. Náklady činí asi 19,5 milionu korun, jedná se letos o největší investici města. Radnice už v roce 2014 za osm milionů korun opravila suterén objektu, kde vznikla Expozice Karla Kryla. V tomto roce přišla na řadu nadzemní podlaží.

„Momentálně se dokončují rozvody vody, kanalizace, topení i elektřiny a také vzduchotechnika. V místnostech sociálního zázemí probíhají obkladačské práce. V hlavním sále, baru a nových kancelářích se pokládají dřevěné podlahy a maluje se,“ popsala Jana Gregorová z radničního odboru rozvoje města. Zhotovitelem je společnost Stav consult, s.r.o., která sídlí v Kroměříži.

Podle starosty Jaroslava Němce lidé interiér budovy po opravě téměř nepoznají. „Zejména interiér sálu, sociální zařízení i zázemí pro účinkující prošly velkými změnami. Věřím, že se návštěvníkům i účinkujícím budou líbit,“ uvedl Němec.

Jako první si Starý pivovar ve čtvrtek 20. září prohlédnou lidé, kteří mají koupené divadelní předplatné Divadelního spolku Kroměříž. Čeká je inscenace souboru V studio Brno Strašlivý stín z Husovic. „Předplatné děláme jedenáctý rok. Chceme s našimi věrnými diváky oslavit otevření Starého pivovaru po rekonstrukci,“ poznamenala členka spolku Jana Štěpánová. Na úvodní představení naváže 25. září koncert Václava Kopty, 27. září zde vystoupí skupina Buty, 29. září herec Miroslav Donutil a 30. září je na programu pohádka pro děti Hurvínkova dobrodružství.

Starý pivovar je zázemím pro kroměřížský divadelní spolek i místem konání dalších kulturních a společenských akcí. Budova nebyla v dobrém stavu a její rekonstrukce byla nezbytná. Její součástí je i nový výtah, který bude ve vstupním prostoru instalován do konce srpna. Objekt tak bude bezbariérový. Nové jsou i šatny a sociální zázemí pro návštěvníky a také vstup z Prusinovského ulice, kde je i rampa v chodníku pro vozíčkáře. V místě hospodářského schodiště je výtahová plošina.

V prvním nadzemním podlaží byl opravený sál, šatny a nové sociální zázemí pro návštěvníky stavbaři vybudovali ve druhém nadzemním podlaží. Vznikl zde i sklad a zázemí pro občerstvení, bar byl vybaven novým pultem a nově je propojeno hlediště a občerstvení. Rekonstruován je i vstup pro herce z šatny na jeviště. V třetím nadzemním podlaží byly vybudovány šatny pro herce se sociálním zázemím, obnovena je klubovna i vstup do třetího nadzemního podlaží z kruhového schodiště, které se dříve neužívalo. Díky dispozičním změnám bylo vytvořeno přísálí, kanceláře a zkušebny s kuchyňským koutem a WC. Nová je i galerie a kabina pro technika zvuku a osvětlení. V podkroví bylo umístěno vzduchotechnické zařízení pro odvětrávání hlavního sálu, podlaha krovu byla zateplena.

Divadelní spolek Kroměříž, který navazuje na tradici ochotnického divadla ve městě spadající až do roku 1863, po dobu oprav využíval jiné prostory. Památkově chráněná budova Klubu Starý pivovar byla postavena koncem 16. století majiteli kroměřížských šenkovních domů, kteří v těsném sousedství radnice vybudovali pivovar. Pivo se tu ale už dávno nevaří, objekt slouží kulturním akcím.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz