Search
Close this search box.

Kroměříž koupí další část pozemku ve vážanské cihelně

Zastupitelé Kroměříže schválili koupi další části pozemku ve vážanské cihelně. Jedná se o polovinu pozemku, jehož nákup schválili představitelé města už v červnu. „Posílíme tak postavení města a jeho vliv na budoucí dění v cihelně. Naším cílem je nadále ochrana obyvatel Vážan i sídliště Zachar před případným návozem nebezpečných látek,“ upozornil starosta Jaroslav Němec (nezávislý).

Město se již dříve dohodlo s občanem, kterému patří ideální polovina dvou pozemků o celkové výměře necelých 8000 metrů čtverečních. Nyní se za stejnou kupní cenu 800.000 korun dohodlo na koupi s majitelkou druhé poloviny těchto pozemků. Zastupitelé v červnu schválili i koupi dvou menších pozemků o celkové rozloze přes 300 metrů čtverečních, které městu nabídla jejich soukromá majitelka. Radnice za ně zaplatila 70.000 korun.

Těžba ve vážanské cihelně byla ukončena v roce 1996. Majitel větší části pozemků v areálu se již v minulosti pokoušel zavézt jej látkou Otosan, což se setkalo s nevolí veřejnosti. Nyní společnost Biotrend Morava z Přerova hodlá navážet do prostor vážanské cihelny zemní jílovitý materiál Prestab a doplňkově ještě recyklát. Občané Vážan i přilehlého sídliště Zachar se stejně jako vedení města a další zastupitelé vyjádřili proti tomu.

Zastupitelstvo Kroměříže již dříve přijalo usnesení, že prostor by se neměl zavážet jiným než inertním materiálem. Lidé v diskusi na květnovém zastupitelstvu vyjádřili obavy z toho, že v Prestabu je řada nebezpečných látek, které mohou způsobit poškození zdraví. Upozornili také na to, že látka je prašná a údajně zamoří město i jeho okolí. Biotrend Morava chce do cihelny navézt celkem 290.000 metrů krychlových materiálu.

Prestab vyrábí přerovská firma Precheza, která je součástí koncernu Agrofert. Prestab je v podstatě průmyslový sádrovec s obsahem sloučenin železa, který vzniká z výroby titanové běloby. Výrobek má atest, je definovaný jako stavebně technologický materiál pro technickou rekultivaci výsypek, povrchových dolů, zbytkových jam po těžbě užitkových nerostů, odkališť nebo skládek. Je to polotuhá až mazlavá hmota černozelené barvy, která vlivem vzdušné oxidace mění barvu na rezavou. Materiál podle dokumentace nezapáchá, je chemicky stabilní, nedráždí kůží ani dýchací cesty a nebyly pozorovány ani další negativní účinky.

O stavebním povolení rozhodne Obvodní báňský úřad v Brně, město Kroměříž by mělo být účastníkem řízení. „Pokud budou ve vedení města lidé, kteří budou zastupovat zájmy občanů, nebezpečné látky se do cihelny vozit nebudou. Když ale na radnici usednou zástupci prosazující zájmy privátních firem, městské pozemky v cihelně se rázem mohou stát bezvýznamnými, neboť tito lidé návoz nebezpečných látek mohou povolit,“ uzavřel Němec.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient