Krejčířova žena chce svého manžela doma

Už je to 11 let, co české ministerstvo spravedlnosti požádalo Jihoafrickou republiku o vydání uprchlého Radovana Krejčíře do České republiky. Tato žádost nadále trvá, jihoafrická strana se ale zatím k jeho vydání nemá. „V současné době je tedy rozhodnutí na straně JAR,“ uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Přesto se Krejčířova žena Kateřina rozhodla znovu požádat o jeho přeložení z jihoafrické věznice do českého nápravného zařízení. V říjnu tak rozeslala dopisy, které byly adresované ministerstvu spravedlnosti, organizaci Amnesty International či Českému červenému kříž, které žádá o pomoc. V dopisech uvádí, v jakých špatných životních podmínkách musí její manžel v jihoafrickém vězení pobývat. V cele je pořád rozsvíceno, je v ní zima manžel nemá soukromí ani na záchodě, který je pod kamerovým dohledem. Dále poukazuje na to, že rodina už ho neviděla několik let. „Kdokoliv z rodiny neviděl pana Krejčíře již čtyři roky, a dokud bude vězněn v Jihoafrické republice, nikdo ho ani neuvidí,“ píše. Důvodem je zákaz vstupu do JAR jak pro ní, tak i pro Krejčířovu matku i jeho dvou synů (26 a 9 let).
„Jsme samozřejmě smířeni s tím, že i v České republice bude vykonávat svůj trest. Budeme mít ale jistotu pravidelného kontaktu a nebudeme se obávat o jeho zdraví a život,“ podotýká také Krejčířová v dopisech, která i dodává, že v podstatě celá rodina navštěvuje psychiatra. Nejhůře to podle ní nese Krejčířova matka, která se obává, že už svého syna nikdy neuvidí. „Vrácením pana Krejčíře do České republiky by se situace rodiny zlepšila, jak z hlediska psychického, tak lidského,“ píše Krejčířová.

Radovan Krejčíř si v JAR odpykává 35letý trest za obchod s drogami a únos a mučení bratra drogového dealera. Je však možné, že trest ještě bude navýšen, protože se začne projednávat vražda libanonského drogového bosse, do které by měl být Krejčíř také zapleten.

Krejčíř uprchl z České republiky v roce 2005, když se mu povedlo vyklouznout vyšetřovatelům při domovní prohlídce ve svém domě v Černošicích u Prahy. Nejdříve s rodinou uprchl na Seychely, poté se sám přemístil do JAR. Manželka se poté se syny vrátila do Česka.

Scroll to Top
Web spravuje Webklient