Kralupy mají vlastní BIGFRAM

Máte tušení, co je to „BIGFRAM“? Tento počeštěný výraz je složeninou dvou anglických slovíček „big frame“ a dá se přeložit jako „velký rám“. A přesně takový rám byl na začátku prázdnin postaven na pravého břehu řeky Vltavy. Možná se už nyní sami sebe ptáte, jaký pak asi může mít význam takhle „velké okno“ posazené do terénu, ovšem odpověď je zcela jednoduchá. Účelem je vystředit do ohraničeného prostoru konkrétní přírodní scenérii, v tomto případě však památku v podobě nelahozeveského zámku, a mít možnost se s ním vyfotit ve zcela jedinečné pozici.

„Rám byl v průběhu dubna ve spolupráci s panem Haincem (vedoucí odboru kanceláře MěÚ Kralupy) naměřen a prostřednictvím provizorních latí s ním bylo manipulováno tak, abychom získali ideální výhled na zámek,“ uvedla Marcela Horčičková, vedoucí odboru realizace investic a správy majetku. Tento naprosto originální prvek, jenž má primárně sloužit milovníkům turistiky, určitě potěší nejednu rodinu s malými dětmi, neboť jsou to právě malé ratolesti, které si velmi dobře rozumí s mobilními telefony a nedělá jim problém udělat hezky vypadající fotografii. Od letošního léta budou mít možnost vyhrát si v tomto smyslu i s bigframem. „Rám je vyroben z dubového dřeva. Základním požadavkem bylo, aby byl dokonale pevný. Jinak ve hře byla v době výběru vhodné destinace ještě další místa, ale nakonec jsme se přece jen rozhodli pro variantu se zámkem Nelahozeves,“ dodává Marcela Horčičková.

Město Kralupy je pravděpodobně prvním českým městem, ve kterém je bigfram umístěn. Podobná „velká okna“ jsou zatím ve větší míře k vidění ve Francii, Itálii či Austrálii.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.

Jak se rodí pamětní mince? Poodhalte tajemství ražby mincí

Mince provázejí lidstvo již více než dvě tisíciletí. Nástroje používané pro výrobu mincí se za tu dlouhou dobu sice výrazně proměnily, některé věci ale přetrvávají. Ať už jde o klasické oběživo či mince pamětní, stále se jedná o poměrně složitý proces, který v sobě snoubí uměleckou, řemeslnou i čistě technologickou stránku.