Královéhradecký kraj pošle své záchranné službě dalších 30 milionů korun

Návrh na navýšení příspěvku na provoz Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje (ZZS KHK) o 30,5 milionu korun schválila v pondělí rada kraje. Důvodem je zajištění platební schopnosti organizace. Ta je způsobena především opakovaným 10% navýšením tarifních mezd, které nebyly pokryty ani zdravotními pojišťovnami, ani zřizovatelem. Hlasovat o návrhu na změnu rozpočtu budou zastupitelé 22. října 2018.

„Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje v minulých letech zdaleka nedosahovala provozních příspěvků, jakých dosahují záchranné služby ve srovnatelných regionech jako je Plzeňský či Pardubický kraj. Z tohoto důvodu jsme přistoupili k navýšení rozpočtu o 30,5 milionu korun, které pokryjí deficit hospodaření způsobený desetiprocentním navýšení mezd,“ uvedl náměstek pro zdravotnictví Aleš Cabicar. Návrh na změnu rozpočtu půjde v říjnu před zastupitele kraje.

ZZS KHK patří mezi nejprogresivnější záchranné služby České republiky. Stojí například za průkopnickým projektem na sdílení lékařů či za systémem tzv. First Responderů, který zapojuje profesionální záchranáře mimo službu. Letos jako vůbec první v ČR začali krajští záchranáři aplikovat krevní transfúze přímo v terénu.

ZZS KHK má 15 výjezdových základen v celkem 13 městech. Ročně zasahuje při 50 tisících výjezdech, přičemž dispečeři přijmou přes 200 tísňových volání denně. Roční náklady ZZS KHK přesahují 370 milionů korun, z toho 205 milionů korun by měl letos pokrýt příspěvek Královéhradeckého kraje.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.