Krajský statek v Milíkově se po rekonstrukci otevře veřejnosti

​Hrázděný statek v Milíkově pocházející z 18. století by se v budoucnu měl stát výletním cílem i zázemím pro vzdělávací a kulturní akce. Statek nechá zrekonstruovat Karlovarský kraj, který tuto kulturní památku vlastní od roku 2008. Návštěvníci by pak mohli vidět dobové výrobky, kroje z Chebska i tehdejší obrazy.

Náklady na opravu a zpřístupnění statku dosáhnou 24, 5 milionu korun s dotací z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). „Statek v Milíkově se nachází na úžasném místě, je zasazený do přírody na kraji Milíkova a děti i dospělí návštěvníci si v jeho prostorách snadno představí tehdejší styl venkovského života. Kraj má v plánu citlivě využít možnosti této kulturní památky a zřídit zde etnografickou expozici, jež seznámí zájemce s dějinami statku, s každodenním životem tehdejších obyvatel, s drobnou řemeslnou a domácí výrobou i s tradicemi chebského folklóru,“ vysvětlila náměstkyně hejtmanky Daniela Seifertová během předání stavby.

Přestavbu budov statku připravovalo Muzeum Cheb, kterému se v březnu loňského roku se podařilo uspět s žádostí o finanční podporu projektu v rámci IROP. „Rekonstrukci statku provede společnost Bolid M ve třech etapách. V letošním roce bychom rádi započali přípravné práce jako je zřízení staveniště, kácení a nutné prořezy dřevin, pak bude následovat výstavba nových inženýrských sítí a sanitárního zařízení. V následujícím roce 2019 bychom měli pokračovat opravou výminku a zahájením rekonstrukce hlavního obytného domu,“ popsala ředitelka Muzea Cheb Martina Kulová. Stavebníci by v dalších letech měli dokončit opravu hlavního domu, vybudovat nové komunikace, oplocení a počítá se s výsadbou okrasné a užitné zahrady.“Výhodou této stavební akce je, že pracujeme na základě velmi dobře připravené projektové dokumentace a na práci je dostatek času, což rekonstrukci prospívá,“ uvedl zástupce firmy Bolid M Petr Stránský.

Tvorba nové expozice bude soustředěna do poslední třetí etapy od ledna do června 2021. „Během ní chceme instalovat lidový nábytek, chebské kroje, zemědělské nářadí. Expozice bude navíc opatřena audiovizuální technikou,“ dodala Kulová. Od letošního roku již probíhá restaurování 84 sbírkových předmětů, které jsou tvořeny lidovým malovaným nábytkem a hospodářským nářadím, obrazy a textilem.

Statek se nachází na severním okraji obce Milíkov nedaleko kostela sv. Šimona a Judy. Má klasický půdorys chebské hrázděné usedlosti: přibližně čtvercový dvůr uzavřený obytným stavením s chlévem, stodolou, do dvora otevřenou kůlnou a výminkem postaveným na místě původních samostatných chlévů. Nejstarší budovou je stodola datovaná na jednom z vnitřních trámů k roku 1781. V roce 2005 byl statek čp. 18 v Milíkově zapsán do seznamu kulturních památek.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak