Kraj poskytl deset milionů na obnovu Karnoly

Krajští zastupitelé v červnu rozdělovali dotace z rozpočtu kraje na obnovu kulturních památek. Jedním z příjemců je také město Krnov, které získalo 10 milionů korun na projekt „Karnola – udržitelná revitalizace a zatraktivnění národní kulturní památky“.

Peníze budou použity na sanaci škod způsobených požárem, konkrétně na restaurování strojů a vzorníků poničených požárem, a na realizaci stavebních prací, týkajících se odstranění následků požáru.

Požár z konce roku 2017 poničil z pohledu státní památkové péče nejcennější místnost bývalé textilky – vzorkovnu. Poškozená byla nejen samotná místnost, ale především historicky hodnotné vnitřní vybavení v podobě strojů a vzorníků látek. Záchrana těchto exponátů i revitalizace budovy bude finančně nákladným procesem. Bude náročná také časově. Objekt včetně vybavení je součástí národní kulturní památky a bude nutné ošetřit způsob obnovy z pohledu státní památkové péče.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.