Kožní znaménka v Kroměříži si nechalo zkontrolovat dvěstě lidí

Více než dvě stovky zájemců využily příležitost nechat si zkontrolovat kožní znaménka a pihy od odborníků z Kožního oddělení Kroměřížské nemocnice. Lidé přitom nemuseli vážit cestu do nemocniční kožní ambulance, ta se totiž na dva dny přestěhovala do centra města přímo na kroměřížské Velké náměstí. Nabídka preventivního vyšetření kůže byla součástí akce pořádané Ligou proti rakovině Praha, která do Kroměříže přivezla svou putovní výstavu.

Zájem o vyšeření znamének byl podle očekávání velký. „Přicházeli lidé všech věkových kategorií včetně dětí v doporovdu s rodiči. U přibližně deseti procent vyšetřených byly změny na kůži natolik závažné, že jsme je rovnou pozvali do naší kožní ambulance, abychom mohli provést přesnější diagnostku a případně zahájit léčbu. V několika případech jsme měli velmi vážné podezření na melanom, který je nejagresivnějším kožním nádorem a patří k nejvážnějším mezi onkologickými diagnózami,“ vysvětlil Josef Ptáček, primář Kožního oddělení Kroměřížské nemocnice.

Jedenáctý ročník putovní výstavy s názvem „Každý svého zdraví strůjcem“ nabídl také informace o zdravém životním stylu a o možnostech prevence nádorových onemocnění. Návštěvníci si mohli prohlédnout velký stan nazvaný Labyrint zdraví, uvnitř našli panely s informacemi o prevenci rakoviny podávané odlehčenou formou, doplněné kresbami a fotografiemi, přičemž několik panelů bylo věnováno právě prevenci maligního melanomu. Dvoudenní preventivní akci, která každým rokem navštíví několik měst po celé České republice, uspořádala Liga proti rakovině Praha.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.