Koupací sezóna je v plném proudu. Přinášíme vám první rozbory vody na koupalištích

V posledních letech mají provozovatelé přírodních i umělých koupališť zpravidla velký zájem, aby byla voda u nich čistá. Ne vždy je však jejich boj se sinicemi úspěšný.
Sinice nebo-li tzv. vodní květ může člověku způsobit nejen nepříjemnou výražku a zánět spojivek, ale i lehčí otravu těla, která se projevuje žaludečními nevolnostmi, zvracením a průjmem.
Sinice jsou nebezpečné především pro těhotné ženy a lidi s velmi citlivou pokožkou.
Podle lékařů nemusí pomoci ani okamžité vysprchování, pokud jste v kontaminované vodě strávili delší dobu (půl hodiny).
Není vhodné se po koupání utírat ručníkem, protože bychom si sinice ještě více vetřeli do pokožky nebo do očí. Pokud se sinice dostanou do očí, je nutné je okamžitě opláchnout čistou vodou, při příchodu domů použít i borovou vodu.
Hygienici rozlišují pět stupňů kvality vody, jednička značí nejkvalitnější vodu, pětka znamená zákaz koupání. Na začátku letní sezony bývá voda zpravidla dobrá. S přibývajícími týdny se však i kvůli vlivu sinic kvalita vody zhoršuje.
Hygienické stanice provádějí pravidelné kontroly kvality vody zpravidla ve 14denním intervalu.

Domácí noviny vám přináší přehled koupališť a kvalitu jejich vody, abyste se případně včas vyvarovali zdravotním problémům.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.