Search
Close this search box.

Kouč Libor Pivko hodnotí uplynulý rok

V základní části jeho tým vyhrál skupinu C. V nadstavbě se mu už tolik nedařilo a skončil po ní na devátém místě. V osmifinálové sérii play off podlehl Spartě 2:3 na zápasy. Soupeře tak značně potrápil na cestě za postupem do další fáze vyřazovacích bojů. Kouč Libor Pivko vnímá minulou sezónu v dobrém. Mužstvo, které se mělo rvát o postup mezi nejlepší šestnáctku, si v ní účast zajistilo s přehledem.

Pane trenére, jak byste zhodnotil uplynulý ročník?

Chtěl bych hodnotit sezónu pozitivně. Když jsem sem loni přišel na pozici hlavního trenéra s asistentem Pavlem Suchým, tak vyhlídky našeho týmu nebyly takové, že bychom měli hrát na nějakých vyšších příčkách. Ale když se na to podívám zpětně, tak musím před kluky smeknout kvůli tomu, co v té sezóně předvedli, kolik toho odtrénovali, jaké množství tréninků podstoupili a do toho ještě odehráli těžké zápasy. Takže určitě bych ji hodnotil spíš pozitivně.

Základní část se vám povedla na výbornou, vyhráli jste ji, s tím jste museli být spokojení, že?
My ani nedoufali, že bychom mohli vyhrát základní část, věřili jsme, že se budeme prát o play off. Takže pro nás to bylo, nechci říct překvapení, ale byli jsme rádi, že to tým pojal takovým způsobem. Hráli jsme opravdu výborně, počínaje gólmany, kteří se v bráně střídali, rozložili si síly a v týdnech, kdy jsme hráli dvě utkání, každý odchytal jeden zápas, brankáře jsme střídali až do konce základní části.

Poté přišla nadstavba…

Nadstavbu jsme začali výborně, musím říct, že asi pět nebo šest zápasů jsme byli na druhém či třetím místě. Potom jsme se domluvili po dohodě všech trenérů a celého vedení klubu, že posuneme vytipované hráče, kteří mají nějakou perspektivu a zahrají si za juniory. Na druhou stranu jsme si zase my posunuli hráče z mladšího dorostu. Bohužel se to stalo v období, kdy jsme měli nejtěžší zápasy, ať už to byl Salzburk, Plzeň, měli jsme tam šňůru opravdu náročných utkání. Neříkám, že ti kluci z mladšího dorostu jsou špatní hráči, ale nebyli tak kvalitní jako to, co jsme posunuli do juniorů. Takže tam nám trochu ujel vlak a v tom období jsme schytali hodně porážek. Jedna zásadní věc, která podle mě ovlivnila tuhle celou sezónu bylo zranění našeho nejlepšího hráče, Vojty Síly. První pětka Poppel – Síla – Pinkas nás táhla pomalu celý rok. Poté se Vojta zranil, my ho zkoušeli nahradit, to se pak podařilo až v závěru, když se to trochu stabilizovalo. Musím říct, že v nadstavbě se ukázalo, že hráči z mladšího dorostu jsou talentovaní kluci, když na sobě budou pracovat, tak mají určitě budoucnost, což ukázali i tím, že se stali Mistry republiky v mladším dorostu. Ale jak říkám, na nejlepší týmy staršího dorostu to ještě nestačilo.

Shledáváte i přesto jako pozitivní přesuny vybraných hráčů v jednotlivých kategoriích?
Myslím, že všichni bychom to měli dělat pro kluky, a ne si tu hrát na nějaké výsledky. Spíše nám jde o to posunout ty hráče někam výš a myslím si, že jim to určitě pomohlo.

Po nadstavbě jste skončili devátí a v play off vás čekala osmá Sparta. Odpovídala pak vyřazovací část této vyrovnanosti?

Určitě, rozhodoval vlastně až pátý zápas. Myslím, že nám v něm už malinko chyběly síly, kdy my v podstatě hráli celou sezónu na tři pětky, neměli jsme tak široký kádr. Sparta měla možnost využít čtyři lajny a když odehrajete pět utkání v sedmi dnech, tak je to v tom posledním zápase hodně znát. Musím říct, že nás v něm Sparta přejela.

Mrzí to o to víc, že jste po třech duelech měli na domácím kluzišti možnost ukončit sérii?
Třetí zápas jsme vyhráli, ale stálo nás to paradoxně nejvíc sil z těch utkání, co jsme odehráli. A tam se podle mě lámal chleba. My sice vyhráli třetí zápas, ale pak přišel čtvrtý, kdy nechci říct, že nás přejeli, ale zase jsme tam utkání otáčeli ze stavu 0:3. Na klucích bylo vidět, že se vydali ze všech sil a na ledě nechali vše. Za to jsme jim s Pavlem chtěli poděkovat, protože, jak říkám, sezóna pro ně byla dlouhá, tréninků bylo mraky a klobouk dolů před tím, jak to v tomhle počtu zvládli.

Jak fungovala spolupráce s asistentem Pavlem Suchým?

S Pavlem už jsme se znali, protože jsme se potkali v Havířově, kde Pavel odehrál pár utkání v extralize. Takže tam jsme se poprvé potkali a já ho už trošku znal, pak jsme se dlouho neviděli. S Pavlem byla spolupráce vynikající, byl to nezapomenutelný rok, myslím, že jsme si to nejen my, ale i hráči užili. Parta byla, myslím si, dobrá, jen škoda toho užšího kádru.

Jaká je budoucnost vašich svěřenců? Struktura mládežnických soutěží se mění…

Z nich se vlastně ze dne na den stávají junioři, takže celý tým staršího dorostu se stává týmem juniorským. Budou teď dvě kategorie, dorost a junioři. Kluci pokračují dál, jsou tam nějací hráči na výjimku, dvě platí pro ročníky 1999. V našem kádru byly ročníky 2000 a 2001, k nim se teď navíc posouvají hráči z mladšího dorostu ročníku 2002.

Právě pro hráče ročníku 2002 to bude hodně složité, přesto se budou muset o místo poprat, jak nahlížíte na tuto věc?
Myslím, že hráči ročníku 2002 mají velkou perspektivu do budoucna a nemyslím si, že by měli až tak velký problém se prosadit.

Jak nahlížíte na snížení počtu kategorií ze tří na dvě?
Někdo říká, že je to pozitivní, někdo říká, že je to špatně. Asi až čas ukáže, jestli je to dobrý krok. Ale já prošel obdobím, kdy byly také dvě kategorie a je to určitě výhoda pro kvalitnější mladší hráče, kteří budou mít porovnání s kluky, kteří jsou starší o dva tři roky. A ti je zase mohou vytáhnout o trošku výš.

Jaký jste měli program po závěru ročníku?
Poté, co jsme skončili se Spartou, jsme ještě týden trénovali, protože byl led, takže jsme s kluky většinou hráli. Teď by měli mít dva až tři týdny volna a potom si je přebere jejich hlavní trenér a najede se na letní přípravu.

Jak osobně trávíte posezónní volno a volný čas vůbec?
Momentálně si ho moc neužívám, protože aktuálně ležím v knížkách, ve škole mě čeká zkouškové období, takže si toto období moc nevychutnávám.

Jak studia trenérské licence „A“ pokračují?
Zatím studujeme, nikoho z nás nevyhodili, ale uvidíme, to ukáže čas. Zkoušky jsou před námi, nervozita stoupá. (směje se)

Jaké to je, vrátit se po delší době zase do školy?

Upřímně, je to strašné. Dostat něco do hlavy stojí hodně času. Kdybych se ve škole věnoval jenom hokeji, tak je to super, ale my se učíme kolem toho spoustu věcí, o kterých jsem ani neslyšel, takže je to pro mě všechno nové. Je to hodně teoretické.

V současné době tedy čas nemáte, ale když se nějaký najde, jak relaxujete?
Momentálně na zahradě, tam je hodně práce a s dětmi, když je trocha času. Ale teď mi čas strašně letí, protože, jak říkám, zkoušky mi ho berou opravdu hodně.

Měl byste nějaký vzkaz pro vaše mužstvo a realizační tým kolem něj?

Myslím si, že jsme utvořili výbornou partu, co se týče hráčů. I když sezóna nedopadla nějakým titulem, doufám, že se kluci někam posunuli, a že jim sezóna něco do budoucna dala. Popřál bych jim, aby byli zdraví a hokej je bavil, aby v něm neviděli jen tu dřinu a víc si ho užívali. Dřina k němu samozřejmě patří, ale měli by to brát víc jako zábavu, protože ne všichni se hokejem budou živit a není to jen o tom, dělat hokej jen proto, abych si vydělal, ale hlavně proto, že je to zábava. Jste v dobré partě, máte kolem sebe dobré lidi a zažijete spoustu zážitků…

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient