Komentovaná prohlídka přiblížila význam soch

Průzkumníci, Koně, Velký misionář či Compact Disc… Právě těchto pět soch nyní zdobí různé části města a ukazuje obyvatelům, že umění patří nejen do galerií, ale i do ulic. Pardubice mají díla zapůjčená v rámci celorepublikového projektu Sculpture line 2018, jejich majitelům je vrátí až koncem měsíce září.

Pořadatelé ve spolupráci s městem navíc v rámci projektu připravili i doprovodný program zahrnující dnešní komentovanou prohlídku pod vedením odborníků. „Jsem moc rád, že máme možnost ve veřejném prostoru tato díla vystavovat. Cílem této prohlídky bylo veřejnosti přiblížit význam samotného projektu Sculpture line a zároveň jim jednotlivé sochy i autory představit,“ podotýká náměstek primátora pro kulturu a cestovní ruch Jakub Rychtecký.

Veřejnost má nvšak na vystavené sochy často odlišné názory. „Každý člověk reaguje na jednotlivá umělecká díla rozdílně, někdo pozitivně, někdo negativně. A to je dobře, to je vlastně ten hlavní smysl – přimět k zamyšlení, vzbudit emoci, i třeba negativní, vytrhnout člověka z běžného režimu. Pokud by dílo nevzbudilo reakce vůbec žádné, bylo by to znamení, že je něco špatně,“ komentuje odezvu veřejnosti ředitel festivalu Sculpture line Ondřej Škarka.

Komentované prohlídky se zúčastnilo na tři desítky zájemců, kteří spolu s průvodcem, ředitelem festivalu Ondřejem Škarkou dorazili až ke Koni Michala Gabriela umístěného v Machoňově pasáži.

Do projektu se přitom kromě Pardubic zapojilo i dalších devět měst v České republice včetně Brna, Ostravy, Broumova, Jablonce nad Nisou, Plzně či Liberce. Město akci, která potrvá až do konce září letošního roku, navíc podpořilo dotací ve výši 500 tisíc korun.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz