Stejně jako v minulých letech, i letos se hned na začátku suché přípravy vydali olomoučtí hokejisté na Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, aby i oni přispěli k záchraně životů. Skupinka devíti hráčů, trenér Jan Tomajko, kustod Petr Srbecký a dva zástupci vedení klubu – press manažer Tomáš Schmiedt a sekretářka Pavlína Staňková, se rozhodli darovat krev. K odběru nakonec lékaři pustili jen část z nich, mezi nimi ale hned několik prvodárců.
Už potřetí dorazil na transfuzní oddělení obránce Lukáš Spurný. Urostlý bek tak věděl, do čeho jde, k samotnému odběru 470 mililitrů životadárné tekutiny, se ale dostal premiérově. „Samozřejmě jsem už tušil, jak to asi bude probíhat. Přestože jsem byl na tomto oddělení potřetí, tak až tentokrát se mi podařilo projít všechny kontrolní vyšetření a dostat se až k samotnému dárcovství krve,“ prozradil. Na oddělení se sešel hned s pěti potenciálními prvodárci z řad hráčů. Přestože sám už informace o darování slyšel několikrát, rady nechal zdravotním sestrám. „Kluci, kteří tady byli poprvé, se na nic ptát nemuseli, jelikož jim sestřička všechno podrobně vysvětlila,“ řekl dvacetiletý hokejista.
Dárcovství krve patří už mezi tradiční akce, do kterých se klub zapojuje, a to už od dob svého prvoligového působení. V extralize však není výjimkou. Pravidelné dárcovství krve ale hokejistům komplikuje nejen náročný týdenní program a fyzické vytížení, ale také nejrůznější zranění. O tom, že by transfuzní oddělení navštěvoval častěji, tak olomoucký obránce neuvažoval. „Sám jednotlivě darovat krev nechodím, ale vážím si všech, co to takhle dělají,“ ocenil ostatní dárce krve. Přestože v hokeji často dochází ke zraněním, sám měl zatím štěstí a transfuzi krve nepotřeboval. „Zatím jsem se s tím nesetkal a doufám, že nikdy nesetkám,“ dodal. Podobně se vyjádřil i prvodárce Josef Podlaha. „Transfuzi jsem nepotřeboval a ani nikoho takového neznám,“ uvažoval teprve osmnáctiletý útočník.
On sám se na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc ocitl poprvé a jako jeden ze sedmi hráčů také prošel prohlídkami až k samotnému darování krve. „Bylo to v pohodě, docela jsem se na to i těšil, ale zároveň jsem se bál, aby mě vůbec vzali, když někteří neprošli,“ usmíval se další z vysokých olomouckých hráčů.
O tom, jak to chodí, se dozvěděl už doma od svého otce, sportovního manažera klubu Josefa Podlahy staršího, který společně s hráči daruje krev pravidelně. Detaily odběru však neřešili. „Nijak zvlášť jsme to neřešili. Jen jak to bude probíhat a podobně, nic víc,“ dodal hráč, který si stejně jako Lukáš Spurný odbyl svou premiéru za A tým už v sezóně 2016/2017.
Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc navštívili: Jan Knotek, Jan Jaroměřský, Jakub Galvas, Ludvík Rutar, Lukáš Spurný, Josef Podlaha, David Škůrek, Tomáš Dujsík, Vojtěch Tomeček, Jan Tomajko, kustod a masér týmu Petr Srbecký, press manažer Tomáš Schmiedt, sekretářka Pavlína Staňková.