Koalice, která vedla Přibyslav, výrazně posílila

Základy dosavadní samosprávy v Přibyslavi nejenže zůstávají, jak po uplynulé čtyři roky byly, ale dokonce jsou značně posíleny.

Opozice naopak hodně ztratila a v jedné osobě úplně propadla.

V Přibyslavi kandidoval dosud nevídaný počet devíti stran, hnutí a nezávislých sdružení. Z nich pouze dva získaly více než jeden mandát. ODS šest (Martin Kamarád, Ota Benc, Anna Šnýdlová a nově Petr Adam, Jakub Šnýdl, Ilona Loužecká). KDU-ČSL obhájila tři mandáty (bez osobních změn Michael Omes, Václav Henzl a Libor Jaroš).

Pět volebních seskupení mají po jediném hlasu. Přibyslav mládeži a spolkům (poprvé Jaromír Vopršal), Přibyslav 2014 (Václav Zábrana), Nezávislí pro Přibyslav (Marie Křesťanová), ANO 2011 (poprvé Dagmar Štefanová), ČSSD (poprvé Lucie Orgoníková) a KSČM (Zdena Neumannová).

Poměrné vyjádření je takové: ODS 30,26 % hlasů, KDU-ČSL 16,54 % hlasů, Přibyslav mládeži a spolkům 10,05 % hlasů, Přibyslav 2014 8,57 % hlasů, Nezávislí pro Přibyslav 8,28 % hlasů, ANO 7,99 % hlasů, ČSSD 7,5 % hlasů, KSČM 6,39 % hlasů.

Pouze Přibyslav 2018, kterou sestavil a vedl Josef Pelikán, se do zastupitelstva nedostala, nepřekročila pětiprocentní práh a získala pouze 4,41 % hlasů.

Překvapivý je posun aktivní dobrovolné hasičky z Dobré Dagmar Štefanové, která v barvách hnutí ANO 2011 „přeskočila“ první dvojici.

Ke změně došlo v ČSSD, kterou bude nyní reprezentovat jediná Lucie Orgoníková a zastoupena v ní už nebude dlouholetá výrazná osobnost městské organizace – Libor Joukl.

Patnáctičlenné zastupitelstvo omladí aktivní hráč fotbalového mužstva SK Přibyslav, šestadvacetiletý Jaromír Vopršal a třiatřicetiletý učitel hudby Jakub Šnýdl.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.

Jak se rodí pamětní mince? Poodhalte tajemství ražby mincí

Mince provázejí lidstvo již více než dvě tisíciletí. Nástroje používané pro výrobu mincí se za tu dlouhou dobu sice výrazně proměnily, některé věci ale přetrvávají. Ať už jde o klasické oběživo či mince pamětní, stále se jedná o poměrně složitý proces, který v sobě snoubí uměleckou, řemeslnou i čistě technologickou stránku.