Search
Close this search box.

Klíšťová encefalitida nadále útočí. Podívejte se na ohniska nákazy ve vašem kraji

Lidí nakažených klíšťovou encefalitidou rok od roku stoupá. Největší problém tohoto onemocnění spočívá v tom, že patří k virovým nákazám, proti kterým žádná účinná léčba zatím není. Lze tomu předcházet jen očkováním.

S infikovanými klíšťaty je možné nejvíce přijít do styku ve smíšených lesích s křovinatým porostem, na březích potoků i řek, ale také v parcích a neudržovaných zahradách. Klíšťata však mohou přenášet i psi a kočky.

Klíšťová encefalitida napadá mozek a mozkové blány. Do těla se virus dostane skrz sliny klíštěte a to v podstatě hned po zakousnutí. Z napadeného místa se nákaza rychle rozšíří dále do celého těla, především do  mízních uzlin, kde se virus množí. Odtud putuje dál do celého těla.
První příznaky onemocnění připomínají lehkou chřipku. Člověk pociťuje únavu, je malátný a má bolesti hlavy. Ve druhé fázi se bolesti hlavy stupňují, mohou nastat i závratě a pacient může dostat i horečku. V třetí fázi už virus zasahuje mozek.

V současné době, tzn. období června, jsou klíšťata nejvíce aktivní. Český hydrometeorologický ústav, který se také také zabývá tímto dlouhodobým tématem, varuje, že  riziko nakazit se klíšťovou encefalitidou je nyní na nejvyšším stupni.

Mapa infikovaných klíšťat nejčastěji spíše lymskou boleriózou ve Vyškově a okolí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient