Klíšťová encefalitida nadále útočí. Podívejte se na ohniska nákazy ve vašem kraji

Lidí nakažených klíšťovou encefalitidou rok od roku stoupá. Největší problém tohoto onemocnění spočívá v tom, že patří k virovým nákazám, proti kterým žádná účinná léčba zatím není. Lze tomu předcházet jen očkováním.

S infikovanými klíšťaty je možné nejvíce přijít do styku ve smíšených lesích s křovinatým porostem, na březích potoků i řek, ale také v parcích a neudržovaných zahradách. Klíšťata však mohou přenášet i psi a kočky.

Klíšťová encefalitida napadá mozek a mozkové blány. Do těla se virus dostane skrz sliny klíštěte a to v podstatě hned po zakousnutí. Z napadeného místa se nákaza rychle rozšíří dále do celého těla, především do  mízních uzlin, kde se virus množí. Odtud putuje dál do celého těla.
První příznaky onemocnění připomínají lehkou chřipku. Člověk pociťuje únavu, je malátný a má bolesti hlavy. Ve druhé fázi se bolesti hlavy stupňují, mohou nastat i závratě a pacient může dostat i horečku. V třetí fázi už virus zasahuje mozek.

V současné době, tzn. období června, jsou klíšťata nejvíce aktivní. Český hydrometeorologický ústav, který se také také zabývá tímto dlouhodobým tématem, varuje, že  riziko nakazit se klíšťovou encefalitidou je nyní na nejvyšším stupni.

Mapa infikovaných klíšťat nejčastěji spíše lymskou boleriózou ve Vyškově a okolí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak