Klíšťová encefalitida nadále útočí. Podívejte se na ohniska nákazy ve vašem kraji

Lidí nakažených klíšťovou encefalitidou rok od roku stoupá. Největší problém tohoto onemocnění spočívá v tom, že patří k virovým nákazám, proti kterým žádná účinná léčba zatím není. Lze tomu předcházet jen očkováním.

S infikovanými klíšťaty je možné nejvíce přijít do styku ve smíšených lesích s křovinatým porostem, na březích potoků i řek, ale také v parcích a neudržovaných zahradách. Klíšťata však mohou přenášet i psi a kočky.

Klíšťová encefalitida napadá mozek a mozkové blány. Do těla se virus dostane skrz sliny klíštěte a to v podstatě hned po zakousnutí. Z napadeného místa se nákaza rychle rozšíří dále do celého těla, především do  mízních uzlin, kde se virus množí. Odtud putuje dál do celého těla.
První příznaky onemocnění připomínají lehkou chřipku. Člověk pociťuje únavu, je malátný a má bolesti hlavy. Ve druhé fázi se bolesti hlavy stupňují, mohou nastat i závratě a pacient může dostat i horečku. V třetí fázi už virus zasahuje mozek.

V současné době, tzn. období června, jsou klíšťata nejvíce aktivní. Český hydrometeorologický ústav, který se také také zabývá tímto dlouhodobým tématem, varuje, že  riziko nakazit se klíšťovou encefalitidou je nyní na nejvyšším stupni.

Mapa infikovaných klíšťat nakažených spíše lymskou boleriózou v Kladně a okolí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.