Search
Close this search box.

Klíšťová encefalitida nadále útočí. Podívejte se na ohniska nákazy ve vašem kraji

Lidí nakažených klíšťovou encefalitidou rok od roku stoupá. Největší problém tohoto onemocnění spočívá v tom, že patří k virovým nákazám, proti kterým žádná účinná léčba zatím není. Lze tomu předcházet jen očkováním.

S infikovanými klíšťaty je možné nejvíce přijít do styku ve smíšených lesích s křovinatým porostem, na březích potoků i řek, ale také v parcích a neudržovaných zahradách. Klíšťata však mohou přenášet i psi a kočky.

Klíšťová encefalitida napadá mozek a mozkové blány. Do těla se virus dostane skrz sliny klíštěte a to v podstatě hned po zakousnutí. Z napadeného místa se nákaza rychle rozšíří dále do celého těla, především do  mízních uzlin, kde se virus množí. Odtud putuje dál do celého těla.
První příznaky onemocnění připomínají lehkou chřipku. Člověk pociťuje únavu, je malátný a má bolesti hlavy. Ve druhé fázi se bolesti hlavy stupňují, mohou nastat i závratě a pacient může dostat i horečku. V třetí fázi už virus zasahuje mozek.

V současné době, tzn. období června, jsou klíšťata nejvíce aktivní. Český hydrometeorologický ústav, který se také také zabývá tímto dlouhodobým tématem, varuje, že  riziko nakazit se klíšťovou encefalitidou je nyní na nejvyšším stupni.

Mapa infikovaných klíšťat nejčastěji lymskou boleriózou v Mladé Boleslavi a okolí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient