Klíšťová encefalitida nadále útočí. Podívejte se na ohniska nákazy ve vašem kraji

Lidí nakažených klíšťovou encefalitidou rok od roku stoupá. Největší problém tohoto onemocnění spočívá v tom, že patří k virovým nákazám, proti kterým žádná účinná léčba zatím není. Lze tomu předcházet jen očkováním.

S infikovanými klíšťaty je možné nejvíce přijít do styku ve smíšených lesích s křovinatým porostem, na březích potoků i řek, ale také v parcích a neudržovaných zahradách. Klíšťata však mohou přenášet i psi a kočky.

Klíšťová encefalitida napadá mozek a mozkové blány. Do těla se virus dostane skrz sliny klíštěte a to v podstatě hned po zakousnutí. Z napadeného místa se nákaza rychle rozšíří dále do celého těla, především do  mízních uzlin, kde se virus množí. Odtud putuje dál do celého těla.
První příznaky onemocnění připomínají lehkou chřipku. Člověk pociťuje únavu, je malátný a má bolesti hlavy. Ve druhé fázi se bolesti hlavy stupňují, mohou nastat i závratě a pacient může dostat i horečku. V třetí fázi už virus zasahuje mozek.

V současné době, tzn. období června, jsou klíšťata nejvíce aktivní. Český hydrometeorologický ústav, který se také také zabývá tímto dlouhodobým tématem, varuje, že  riziko nakazit se klíšťovou encefalitidou je nyní na nejvyšším stupni.

Mapa infikovaných klíšťat nejčastěji lymskou boleriózou v Mladé Boleslavi a okolí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.