Klicperovo divadlo uvede premiéru hry Republika Králové

Klicperovo divadlo v Hradci Králové uvede v sobotu premiéru hry Republika Králové v režii Zuzany Burianové a v dramaturgii Marie Novákové. Premiéra začíná v 19:00 ve Studiu Beseda. Hra byla napsána přímo pro soubor Klicperova divadla ke stému výročí vzniku republiky, sdělil dnes ČTK mluvčí divadla Martin Sedláček. Text hry vychází z historie Královéhradeckého kraje v době první světové války a revolučních dnech roku 1918. „Čerpá ze vzpomínek pamětníků a z dobových novinových článků, deníků, dopisů a písní,“ uvedl Sedláček v tiskové zprávě.
Většina postav, které v inscenaci vystupují, má reálné předobrazy v hradeckých dějinách. Diváci budou moci sledovat také příběhy dvou tehdejších významných politiků, a to dlouholetého starosty Hradce Králové Františka Ulricha, který je průvodcem celého děje, a starosty obce Věkoše Jana Černého. Starostu Ulricha ztvárnil Jan Vápeník a postavu Černého herec František Staněk. Ve hře vystupují i dva mladí vojáci, jedním je Jaroslav Medek v podání Matěje Anděla, který byl bratrem slavného legionáře Rudolfa Medka, a druhým je Maxim Gruss v podání Jakuba Tvrdíka. Gruss se významně podílel na nenásilném průběhu revoluce v Hradci.

V roli paní Medkové a paní Šmatlánové se divákům se představí Helena Plecháčková a Zora Poulová a v roli dětí obou žen Lenka Loubalová a Jan Bílek. Lubor Novotný ztvárnil několik významných hradeckých figur, zejména obávaného rakouského majora Weisse a architekta Josefa Gočára. „Marie Nováková a Zuzana Burianová vyprávějí příběh o tom, jak se z vojenského města stal salon republiky, jaké ideály a představy o sobě samých měli Češi před sto lety a kolik z nich se podařilo naplnit,“ uvedl Sedláček.

Autorem hudby je herec a hudebník Petr Šmíd, scénu navrhl Pavel Kodeda, autorkou kostýmů je Paulina Bočková.

Republika Králové bude první premiérou sezony 2018/2019, ve které divadlo uvede celkem sedm premiér. Druhou premiérou bude 27. října Tolstého Anna Karenina v režii Jana Holce na hlavní scéně divadla. Další premiéru divadlo připravuje na 22. prosince, kdy na hlavní scéně uvede komedii Naši furianti v režii Petra Štindla. Na 16. března 2019 bude připravena premiéra divadelní klasiky Lakomec v režii Michala Háby. Pátou premiérou bude hra Fernando Krapp mi napsal dopis v režii Jana Holce, která je v plánu na 23. března ve Studiu Beseda. Předposlední premiérou sezony bude 18. května inscenace Tři kamarádi v režii Petra Štindla a poslední sedmou pak 1. června Malý říjen v režii Šimona Cabana.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient