Klaudiánova nemocnice má nový moderní Centrální příjem pacientů

Klaudiánova nemocnice Mladá Boleslav má od března nový Centrální příjem pacientů. Je zde umístěn interní příjem i chirurgicko-ortopedická část. Toto oddělení slouží primárně k ošetření pacientů v akutním, náhle vzniklém stavu. V dubnu zde ošetřili téměř 4000 pacientů, z toho bylo 15 procent hospitalizováno. Ročně přitom počet pacientů na těchto odděleních roste o 10 procent – letos se na zvýšeném počtu pacientů v Mladé Boleslavi podepsala chřipková epidemie i omezení provozu v některých okolních zdravotnických zařízeních. Primářem Centrálního příjmu pacientů je MUDr. Pavel Šíma, vrchní sestrou Zuzana Hanková.

Lidé se sem dostanou hlavním vchodem z třídy Václava Klementa nebo bočním vchodem, který je určený i pro sanitní vozy. Sem vede městská spojovací komunikace opět z třídy Václava Klementa a případné přestupky s parkováním zde řeší městská policie. Jedná se o jednosměrnou komunikaci s napojením na ulici Boženy Němcové. Lidé u vchodu na Centrální příjem najdou parkovací tři parkovací místa s patnáctiminutovým režimem, která slouží pro vyložení a naložení pacienta.

Nové prostory obou částí Centrálního příjmu se pacientům velmi líbí, a především pro práci personálu jsou vyhovující a moderně vybavené. Kapacita lůžek byla oproti původnímu zázemí navýšena, což přispělo k vyššímu komfortu pacientů, ale i ke spokojenosti a bezpečnosti personálu. Kapacita interní části je sedm expektačních lůžek, jedno lůžko resuscitační a dvě infuzní křesla. Na chirurgické části jsou celkem čtyři lůžka.

Pacienti při využívání centrálního příjmu pacientů přitom dnes dělají řadu chyb – ty často vyplývají ze zanedbávání a podceňování prevencí, díky nimž by se mnoho chorob odstranilo v jejich prvopočátku a nedošlo by k rozvoji klinických příznaků. Především by se tím celkově zkrátila doba léčby. V mnohých případech by nemuselo vůbec dojít k rozvoji choroby v plném měřítku. Další nejčastější chybou je obcházení praktického lékaře.

„Praktický lékař zná pacienta nejlépe, zná celou jeho anamnézu, předchozí onemocnění a léčbu. Často k nám však přichází pacienti, jejichž obtíže trvají několik týdnů i měsíců bez toho, aniž by navštívili svého praktického lékaře,“ upozorňuje primář Šíma. Tato praxe se však netýká pouze Klaudiánovy nemocnice, jde bohužel o celoevropský problém. Urgentní příjmy, Emergency oddělení a Centrální příjmy nemocnic tak suplují práci praktických lékařů, čímž dochází zejména k prodlužování čekací doby na ošetření pro všechny pacienty a k extrémnímu zatížení personálu těchto oddělení.

Lidé čekající na Centrálním příjmu by si měli uvědomit, že přednost při ošetření mají vždy pacienti přivezení zdravotnickou záchrannou službou nebo pacienti, kteří se nacházejí v bezprostředním ohrožení života, či ve velmi vážném stavu. Nebývá tedy náhodou, že pacienti, jejichž obtíže nevyžadují urgentní zákrok, čekají na ošetření déle.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.