Kladenské muzeum představí novou výstavu

Výstava připravená ve spolupráci s Československou obcí legionářskou ukáže, jak se během 1. světové války rodil samostatný československý stát a jaké byly válečné poměry přímo na Kladensku.

První část výstavy přiblíží všechna důležitá fakta o vzniku společného svobodného státu Čechů a Slováků. Dočtete se zde o Masarykově zahraniční akci, působení Československé národní rady i o vzniku a nasazení čs. legií v Rusku, Francii a Itálii. Připomenuty budou též boje o územní integritu mladé republiky v letech 1918 – 1919, kdy muselo být pohraničí, Slovensko a Těšínsko tvrdě vybojováno.

V druhé části výstavy se představí válečné Kladensko, ze kterého pocházely tisíce vojáků sloužících jak v rakousko – uherské armádě, tak i v legiích na straně Dohody. Dozvíte se o osudech některých z nich, prohlédnete si unikátní fotografie, zbraně a výstroj ze sbírek SVMK, Vlastivědného muzea ve Slaném, Muzea T. G. M. v Rakovníku, Národního technického muzea v Praze, Československé obce legionářské i soukromých sběratelů (zejména pana Milana Hlásenského). Opomenuta nebudou ani taková témata jako osudy smečenského zámku a jeho posledního šlechtického vlastníka hraběte Jindřicha II. Clam-Martinice, kladenští námořníci, zbrojní výroba kladenských průmyslových závodů či bližší přiblížení otřesné vyživovací situace obyvatelstva.

Výstava se koná pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Ing. Jaroslavy Pokorné Jermanové.

Kladensko v letech 1914 – 1919
20. 4. – 30. 6. 2018
Vernisáž ve čtvrtek 19. 4. od 17 hod.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak si vyrobit piňatu a odkud se k nám zvyk rozbíjet tyto krásné ozdoby na oslavách vlastně dostal?

Piñata je tradiční předmět používaný při oslavách a slavnostech, zejména v latinskoamerické kultuře. Jedná se o nádobu ve tvaru zvířete, postavy nebo nejrůznějšího tavru, která je vyrobena z papíru nebo jiných materiálů a je naplněna sladkostmi, drobnými dárky či konfetami. Piñata je zavěšena na provazu nebo lanku a účastníci slavnosti se střídají ve snaze rozbít ji, aby se dostali k jejímu obsahu. K dostání je i v Česku ve specializovaných eshopech, kde seženete všechno možné na oslavy a party, my si ale za chvilku ukážeme, jak si s trochou šikovnosti můžete vyrobit takovou originální ozdobu sami.

Mezinárodní kosmická stanice zachycena na Opavsku

V létě, kdy Slunce dosahuje v poledne své nejvyšší polohy, máme jedinečnou šanci vidět Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) jak pluje před naším sluncem. Tuto zvláštní událost mohl v sobotu 3. června 2023 pozorovat Petr Horálek, vědec z Fyzikálního ústavu v Opavě. Bylo to v obci Uhlířov u Opavy, kde mohl vidět ISS i spoustu slunečních skvrn.

Proč je Snusim.to první volbou při nákupu nikotinových sáčků a žvýkacích tabáků?

Představte si eshop, který je víc než jen obchodem. Snusim.to je místem, kde se milovníci snusu a nikotinových sáčků shromažďují, sdílejí své zkušenosti a objevují nové produkty. Společnost je známá svou vášní pro své produkty a dlouholetými zkušenostmi v oblasti snusu. Největší prioritou Snusim.to je poskytnout zákazníkům nejlepší zážitek z užívání snusu.

Češi stále více preferují masivní nábytek. Jaké dřevo je nejoblíbenější?

Pokud jste si v poslední době všimli, že v Česku se stále častěji objevuje masivní nábytek, nejste sami. Tento nový trend získává na popularitě a láká stále více lidí nejen svojí robustností, ale hlavně svou kvalitou. Přirozeně výběr správného dřeva je klíčovým faktorem při výrobě tohoto elegantního nábytku a proto se podíváme na to, jaké druhy dřeva jsou momentálně nejoblíbenější. Pokud vás zajímá, jestli jsou vaše preference v souladu s tímto trendem, neváhejte a pokračujte ve čtení!