Search
Close this search box.

Kladenské muzeum představí novou výstavu

Výstava připravená ve spolupráci s Československou obcí legionářskou ukáže, jak se během 1. světové války rodil samostatný československý stát a jaké byly válečné poměry přímo na Kladensku.

První část výstavy přiblíží všechna důležitá fakta o vzniku společného svobodného státu Čechů a Slováků. Dočtete se zde o Masarykově zahraniční akci, působení Československé národní rady i o vzniku a nasazení čs. legií v Rusku, Francii a Itálii. Připomenuty budou též boje o územní integritu mladé republiky v letech 1918 – 1919, kdy muselo být pohraničí, Slovensko a Těšínsko tvrdě vybojováno.

V druhé části výstavy se představí válečné Kladensko, ze kterého pocházely tisíce vojáků sloužících jak v rakousko – uherské armádě, tak i v legiích na straně Dohody. Dozvíte se o osudech některých z nich, prohlédnete si unikátní fotografie, zbraně a výstroj ze sbírek SVMK, Vlastivědného muzea ve Slaném, Muzea T. G. M. v Rakovníku, Národního technického muzea v Praze, Československé obce legionářské i soukromých sběratelů (zejména pana Milana Hlásenského). Opomenuta nebudou ani taková témata jako osudy smečenského zámku a jeho posledního šlechtického vlastníka hraběte Jindřicha II. Clam-Martinice, kladenští námořníci, zbrojní výroba kladenských průmyslových závodů či bližší přiblížení otřesné vyživovací situace obyvatelstva.

Výstava se koná pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Ing. Jaroslavy Pokorné Jermanové.

Kladensko v letech 1914 – 1919
20. 4. – 30. 6. 2018
Vernisáž ve čtvrtek 19. 4. od 17 hod.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient