Když ženy vládnou a muži z toho mají nesmírnou radost. Když zlatý úspěch stokrát překoná dětské objetí

1989–1998 – Počátkem devadesátých let začala éra našich úspěšných desetibojařů. V roce 1992 vyhrál Robert Změlík na OH v Barceloně. Avšak našim nejslavnější atletem „posametového“ období je oštěpař Jan Železný, který získal dohromady tři zlaté medaile na MS a stejný počet i na olympiádě. Navíc od roku 1996 nadále drží platný světový rekord 98,48 m.
Nezapomenutelné je i tažení našich fotbalistů na ME v Anglii (1996). Co se však týče úspěchu v kolektivních sportech je na prvním místě nejenom v tomto období, ale možná navždy výhra našich hokejistů na OH v Naganu (1998). Parta kolem Dominika Haška, Vladimíra Růžičky a trenéra Ivana Hlinky dokázala v roli (svým způsobem) outsidera porážet výběry nejlepších zemí – USA, Kanadu i Rusko.
Musíme zmínit ještě jedno úspěšná české jméno – Jana Novotná. Vedle jejího vítězství ve Wimbledonu (1998) je památné i její dojemné rozplakání se o pět let dříve na rameni vévodkyně z Kentu po prohraném finále s Gráfovou.

1999–2008 – I z této éry musíme zmínit hokejové nadšení, tentokráte ze zlatého hattricku (1999, 2000, 2001). Pokračovalo navíc už zmiňované desetibojařské tažení za velkými úspěchy. Tomáš Dvořák se stal trojnásobným mistrem světa a světovým rekordmanen. Štafetu po něm převzal Roman Šebrle, který překonal právě Dvořákův světový rekord plus přidal veleúspěch v podobě zlata z OH v Aténách (2004).
Ani fotbal neodcházel po ukončení tohoto období bez úspěchu. Naopak. Naši fotbalisté si došli pro bronz na ME (2004). V té době navíc hráli skvělý fotbal. Rok předtím obdržel Pavel Nedvěd ocenění nejlepšího fotbalisty planety – Zlatý míč.
Co se týká spojení velkého úspěchu a zároveň velmi dojemného okamžiku, tak to nám předvedla na olympijských hrách v Turíně (2006) Kateřina Neumannová, která nejenom že v cílové rovince závodu na 30km předhonila obě soupeřky, ale navíc se v cíli objela se svou malou dcerou, která k ní běžela. Takovéto okamžiky si budeme navždy pamatovat právě i z toho důvodu, že přasahují sportovní hranice.
O čtyři roky dříve šokoval především české fandy akrobat Aleš Valenta. Málokdo ho do té doby znal, ale on na největším sportovním svátku vystřihl ve vzduchu trojité salto s pěti vruty a zlato bylo jednoznačně jeho.

2009–2018 – Tomuhle období v českém sportu jednoznačně vládly ženy. Tři zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili získala rychlobruslařka Martina Sáblíková na třech olympijských hrách. Dvě zlata z olympiády si přivezla oštěpařka Barbora Špotáková. Těmto úspěchům se vyrovnají (nebo spíše dokonce i překonají) i dva wimbledonské tituly Petry Kvitové. To není všechno. Atletka Zuzana Hejnová dvakrát ovládla světový šampionát. A nyní lyžařské úspěchy. Eva Samková se může pochlubit jednou zlatou olympijskou medailí. Biatlonistka Gabriela Koukalová má sice „jen“ stříbra z OH, ale to hlavní je, že pomohla velkou měrou proslavit v Česku svůj sport natolik, že k biatlonovým přenosům usedá tolik diváků, jako kdyby šlo o fotbal či hokej! A to nejlepší nakonec. Letos se Ester Ledecká stala dvojnásobnou olympijskou vítězkou – ve sjezdovém lyžování a snowboardingu. Ať žijou ženy!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.