Když už to nejde přes olympiádu, pokusí se Choupenitch zpopularizovat šerm díky hudbě

Jsou sporty, které jsou tak okrajové, že lidé by možná chvíli přemýšleli, jestli jsou součástí olympijských her. To se týká např. šermu. Možná to spoustu lidí překvapí, ale tato sportovní disciplína je na olympiádě od jejího novodobého počátku (1896). Na druhou stranu to i dává smysl, vojáci koncem 19 století ještě šavle či kordy používali, takže se to snadno přeneslo i do sportu jako třeba i box, zápas a jiné „násilnické“ sporty.

Ale přejděme k současnosti. Jak bylo řečeno, šerm není moc populární, alespoň když zůstaneme v našich krajích. Asi málokdo si vzpomene, že na poslední olympiádě nás v šermu reprezentoval fleretista Alexandr Choupenitch. Ani toto atraktivní jméno (čte se – Šupenič) nedokázalo sportovní fandy si ho uchovat v paměti.
A možná i proto se pětadvacetiletý šermíř Sokola Brno rozhodl dát o sobě vědět i jinak. Přes hudbu, přesněji přes hip-hop. S populárním DJ Witchem vytvořil song Víme oba. „Texty si sám pro sebe píšu od svých jedenácti let. Poslední dva roky se pokouším texty zabudovat do instrumentálek, které si pouštím do sluchátek,“ říká šermíř běloruského původu.
Jak sám poznamenává, hodně si užíval i natáčení klipu, které trvalo 14 hodin. „Na trénink jsem zvyklý 15 let, tělo zvládne pět až šest hodin denně. Tohle ale bylo jiné. Během natáčení jsme často na něco čekali, což bych přirovnal k závodům, kde mezi zápasy taky pořád na něco čekáme. Při sportu to nesnáším. Na natáčení to bylo ale super, uteklo to strašně rychle,“ řekl Choupenitch.

Uvidíme, jaký bude mít jeho klip ohlas. Možná brzy natočí další. Teď je ale pro něj největší priorita olympiáda v Tokiu, která se koná za rok, a kam by se samozřejmě rád podíval a uspěl lépe než minule. Na té poslední se dostal jen do druhého kola.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak