Když už ani sex nezabere, nezbývá než si jít zaběhat

(Aktualizováno před )

Nazout boty, pečlivě zavázat tkaničky, udělat několik protahovacích cviků a vyběhnout po lesní pěšině či na atletický ovál. Tak toto je v posledních letech u nás čím dál častější využití volného času. Zkrátka Češi propadli tomu se pořádně na veřejnosti zpotit a neřešit to.

“Běhání mi dává relax. Vyčistím si při něm hlavu, když jdu sám běhat,” říká Vasil Dogaru z České Lípy, který už má za sebou i zkušenosti z maratonu. Běh ale pro něj také znamená zdolávání výzev. Dalším důvodem je setkávání s přáteli na závodech nebo při proběhnutí se.

Jsou ale i další důvody, proč Češi podlehli běžeckému kouzlu. “Běhání považuji za nejjednodušší a také nejlevnější způsob jak se udržet fit, dobře vypadat a hlavně se i dobře cítit,” říká Ivana Slaměná, kterou k běhu přivedl její otec.

Právě i z těchto důvodů se běhání v poslední době stalo populární pro širokou veřejnost. “Běhat můžete kdykoliv a kdekoliv. Nemusíte se domlouvat na určité hodiny do fitness center. Běhání je pro mě odjakživa nejpřirozenější způsob pohybu,” podotýká s úsměvem Ivana Slaměná.

Běh také hodně popularizují některé charitativní akce, které se nezaměřují jen na rozdávání letáků či dlouhé proslovy, ale též může být jejich součástí běžecký závod. Populární je v posledních letech např. AVON běh – AVON ZA ZDRAVÁ PRSA. Letos už se uskutečnily čtyři běhy, do konce roku se plánuje ještě stejný počet (11. 8. v Mostě, 15. 9. v Praze, 6. 10. v Českých Budějovicích a 13. 10. v Olomouci).

K popularitě běhu přispěl i zvýšený počet závodů v České republice. V současné době se ročně pořádá více jak tisíc závodů pro všechny možné kategorie, pro rekreační závodníky i vrcholové běžce.

Běh je populární i kvůli tomu, že jeho provozování nemusí být drahé, i když…“Samozřejmě, že kdo chce mít nejnovější vychytávky jak v oblečení tak i v elektronice a má rád velké zahraniční závody, pak se dá dělat i draze,” podotýká Vasil Dogaru.

Samozřejmě běhání přináší i různá úskalí. Pomiňme to, že běžce může v lese vystrašit houbař, co se náhle vynoří ze křoví. Stávají se i případy, kdy dostanete při běhání na atletickém ovále míčem do hlavy, když fotbalisté trénují střelu na bránu.
Jde hlavně o zdravotní úskalí. Zkrátka pokud nás něco při běhu bolí, zapomeňme v tu chvíli na Zátopkovo heslo: “Když nemůžeš, tak přidej”. Lepší je odejít z tréninku dřív než pak mít několikatýdenní pauzu, která by mohla některým jedincům vnímající běh jako “drogu” hodně zkazit náladu.

Na závěr ještě dejme jednou slovo Ivaně Slaměné, která má další jeden důvod, proč běhá. “Určitě všichni znáte hlášku z reklamy, že Savo vyřeší všechny problémy v domácnosti. Já bych to samé mohla tvrdit i o běhání. Běhání pomáhá uvolnit přebytečné endorfiny, když už ani sex nezabírá a hodit se zpátky do klidu. Když je můj přítel “na pěst”, tak namísto abych ho poslala do pr…., tak ho pošlu radši si zaběhat! Všechny neřešitelné problémy se rázem stávají prkotinami,” dodává se smíchem Ivana.

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz