Search
Close this search box.

Kdo pomůže opravit Karlštejn ve Slezské nemocnici?

Unikátní socha zmenšeniny hradu Karlštejn již 70 let zdobí Slezskou nemocnici v Opavě. Umělecké dílo, které je dominantou a orientačním bodem v areálu nemocnice potřebuje opravu. Hledá se mecenáš, který by hrad opravil.

Socha byla postavena po druhé světové válce. „Budova současného dětského oddělení Slezské nemocnice v Opavě byla za druhé světové války kompletně zničena bombardováním. Při její opravě se tehdejší vedení nemocnice rozhodlo, že by nebylo špatné poblíž oddělení vybudovat něco pro děti. Tak vznikla myšlenka hradu,“ prozradila vrchní sestra dětského oddělení Anna Fialová.

Sochu vytvořil Teofil Marušák z Kylešovic. Do devadesátých let minulého století se o dílo v rámci brigád starali převážně zaměstnanci oddělení. Poslední větší opravy hradu se uskutečnily v roce 2000 a 2008. „Hrad je pořád v permanenci. Neustále tady hopsají děti, které se buď vrací z vyšetření, nebo jsou zde na návštěvě. Socha je navíc jedinečným ukazatelem směru, jelikož je dva metry nad terénem a jde vidět z různých částí areálu nemocnice,“ uvedla vrchní sestra Anna Fialová.

Na opavském Karlštejnu opět vykonal své zub času. Vedení nemocnice by ocenilo, kdyby se našla firma, která by hrad opravila, případně mecenáš, který by opravu financoval. „Jako příspěvková organizace veškeré prostředky investujeme do zkvalitňování péče o pacienty a do údržby samotných historických budov nemocnice. Uvědomujeme si, že hrad k naší nemocnici patří, a proto hledáme někoho, kdo by zajistil opravu tohoto díla, které dělá radost zejména nejmenším návštěvníkům nemocnice. Vedle zmenšeniny známého hradu by mohla po jeho opravě stát cedule s poděkováním tomuto dobrodinci,“ sdělil ředitel Slezské nemocnice v Opavě MUDr. Ladislav Václavec, MBA.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient