Kde se Kovář objeví, tam se daří

Příchod Jana Kováře přinesl výsledkové zlepšení plzeňskému klubu. A po včerejším zápase se Švédskem to vypadá, že se tento 28letý útočník stane (opět) důležitou postavou i pro českou reprezentaci.

Třetí zastávka v rámci Euro Hockey Tour se koná ve Švédsku. A právě proti domácímu týmu se naši hokejisté představili v prvním zápase. Moc ideálně však pro český výběr utkání nezačalo. Už ve 3. minutě musel brankář Hrubec lovit puk ze sítě, když jej v přesilovce překonal Bemström – 1:0.
I Češi měli v první třetině pár příležitostí skórovat v přesilovce, ale zatím jim to tam nepadlo.
Až ve 28. minutě při vyloučení jediného dosavadního střelce utkání se povedlo vyrovnat Kvapilovi – 1:1. A góly vstřelené v přesilovce neustávaly. Ve 37. minutě se během přečíslení poprvé trefil Kovář – 1:2.
Za deset minut přidal plzeňský sniper druhý gól a za čtyři minuty dokonal hattrick – 1:4.
To ale z Kovářovy strany nebylo vše, dvě minuty před koncem ještě přihrál Sekáčovi na pátý český gól – 1:5. Švédové v 59. minutě už jen kosmeticky upravili výsledek. „Měl jsem štěstí, dával jsem dva góly prakticky do prázdné branky. Kluci mi to krásně dali. A když dáte dva góly, člověk si více věří na hokejce. Trefil jsem to a jsem za to rád. V reprezentaci jsem dal hattrick akorát ve dvacítkách. Jinak ne,“ podotkl střelec tří gólů, který se objevil v reprezentaci po roce.

Toto utkání nebylo z české strany zajímavé jenom tím, že se nám povedlo porazit silného soupeře a Kovář vstřelil hattrick, ale na tento zápas se bude vzpomínat i z toho důvodu, že v naší sestavě hráli v jedné formaci bratři Zohornovi – Hynek, Tomáš a Radim.

„Myslím, že jsme od začátku byli o trošku lepší. Malinko nás zarazil jejich gól. Ale co jsme od Švédů předpokládali, na to jsme zareagovali velmi dobře. Před druhou třetinou jsme dali pokyny, jak vytáhnout střední pásmo. Předtím jsme se tam horko těžko dostávali, potom se nám to dařilo dlouhými přihrávkami. Rozhodly přesilovky. A naši zkušení hráči – myslím, že to bylo jasně vidět. Všechny musím pochválit. My už jsme se Švédy odehráli oba předchozí zápasy výborně, akorát jsme nedávali góly. Bohužel, střelce jsme neměli. A teď ano,“ řekl po utkání český reprezentační kouč Miloš Říha.

Švédsko – Česko 2:5 (1:0, 0:2, 1:3)

Branky a nahrávky: 3. Bemström (Holm, Rasmussen), 59. J. Davidsson (Dahlbeck) – 28. M. Kvapil, 37. Jan Kovář (P. Holík), 47. Jan Kovář (Gulaš), 51. Jan Kovář (Zaťovič, Zámorský), 58. Sekáč (Jan Kovář). Rozhodčí: Kova, Vikman (oba Fin.) – Löfgren, D. Persson (oba Švéd.). Vyloučení: 4:5, navíc M. Lindqvist (Švéd.). Využití: 1:3. Diváci: 6377.

Česko: Hrubec – Zámorský, Polášek, Kundrátek, Štencel, M. Doudera, Krejčík, D. Musil, Hrbas – Sekáč, Jan Kovář, Gulaš – M. Kvapil, Filippi, Zaťovič – H. Zohorna, T. Zohorna, R. Zohorna – P. Zdráhal, P. Holík, Lenc – od 39. navíc L. Rousek. Trenéři: Miloš Říha, Robert Reichel a Karel Mlejnek.

Další utkání čeká český výběr zítra ve 12 hodin s Finskem.