Search
Close this search box.

Karlovarská nukleární medicína se může pochlubit novým vybavením

Špičkový výpočetní tomograf spustí od 10. prosince do provozu oddělení nukleární medicíny Nemocnice v Karlových Varech. Zařízení SPECT/CT Symbia Intevo 2 od firmy SIEMENS kombinuje dvě zobrazovací metody a bude sloužit především pacientům s kardiologickým a onkologickým onemocněním. Díky vysoké přesnosti zobrazení umožní zefektivnit jejich léčbu.

„Jde o spojení dvou odlišných technologií výpočetní tomografie, neboli CT, kdy v zásadě jedna eliminuje nedostatky té druhé,“ uvedl David Bracháček, člen představenstva Karlovarské krajské nemocnice. Na nákup nového zařízení se nemocnici podařilo získat prostředky z fondů Evropské unie. „Z Integrovaného regionálního operačního programu bude uhrazena kompletní pořizovací cena přístroje, což je více než šest milionů korun včetně DPH. Pozáruční servis na pět let v ceně více než šest milionů korun pak uhradí ze svého rozpočtu nemocnice,“ doplnil Bracháček.

Ačkoliv se jedná o dvě výpočetní tomografie v jednom, každá funguje trochu jinak. První z nich, známá pod zkratkou CT, je radiologická vyšetřovací metoda, která pomocí rentgenového záření umožňuje neinvazivní zobrazení vnitřních orgánů a tkání člověka s vysokou rozlišovací schopností. Druhá, označovaná jako SPECT, pracuje namísto rentgenového záření na základě aplikace radiofarmaka. Při ní je do pacienta vpraven roztok obsahující radioaktivní látku. Tomograf následně zachytává fotony záření a díky jejich zpracování umožňuje rekonstrukci řezů tkání v různých rovinách včetně 3D zobrazení.

„Ta nukleární část je v zásadě stejná a má obdobné obrázky jako dosavadní gamakamera, nicméně v mírně lepší kvalitě. Pro nás je nejdůležitější nadstavba CT a fúze obrazu, což vede k výrazně lepšímu prostorovému zobrazení nálezu,” vysvětluje primář oddělení nukleární medicíny Nemocnice v Karlových Varech Jan Valeš. Jeho slova jsou dobrou zprávou především pro kardiaky a onkologicky nemocné, kteří tvoří převážnou část ze 4,5 tisíce ročních pacientů tohoto oddělení. To je mimo jiné jediným pracovištěm svého druhu v celém kraji.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient