Kariéra žokeje Váni je v ohrožení! Čeká ho složitá operace

Náš nejslavnější žokej Josef Váňa si už během své jezdecké kariéry prošel mnoha zdravotními peripetiemi. Už měl zlomenou pánev, dva obratle, několikrát klíční kost, levou nohu, všechna žebra a jak sám říká: i všechny kosti. Potýkal se i s frakturami obou zápěstí, s roztříštěnou patní kostí a pěti otřesy mozku. Avšak nejvíce byl jeho život ohrožen v červnu roku 1994, kdy v německém dostihu spadl z koně tak nešťastně, že si kromě všech možných zlomenin způsobil i částečné utržení levé plíce. Když ho pak převáželi do nemocnice, několikrát dokonce kvůli zástavě srdce prodělal klinickou smrt.

Josef Váňa je však takový nezmar, že se z toho vylízal a hned za dva měsíce od tohoto úrazu už zase seděl na koni a poté v říjnu se dokonce zúčastnil i Velké pardubické. A za několik let byl dokonce schopen třikrát za sebou tento prestižní závod vyhrát.

V roce 2003 kariéru ukončil, ale pak se znovu do závodnického sedla vrátil. Dokonce i letos pomýšlel, že by se Velké pardubické zúčastnil, na jaře si nechal vystavit licenci, což se, jak sám poté přiznal, jeho manželce moc nelíbilo.

Teď však má na čas s ježděním útrum. A kdo ví, jestli ještě někdy vyskočí do sedla a přinutí tak fanoušky dostihového sportu tajit dech, jak v závodě tato legenda dopadne.

Kvůli velkým bolestem kyčelního kloubu se musí nyní podrobit operaci. Nemůže se tak zúčastnit ve Velké Chuchli prestižního Evropského poháru žokejů.

Je tak jasné, že ani na Velké pardubické ho letos diváci neuvidí, i když o účasti hodně přemýšlel. Dokonce už měl vybraného koně. „Krásný, černý, sedmiletý Buonarotti, který ještě Velkou pardubickou nešel. Je to kanón, tak uvidíme,“ říkal letos na jaře 65letý Váňa.

Možná ale se ještě přece jenom někdy Josefa Váni na Velké pardubické dočkáme, u něj je možné všechno, což asi jeho manželka nerada slyší…

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak