Není to poprvé, kdy jsme dostali fotbalový výprask

Porážka 1:5, kterou utržili naši fotbalisté v pondělí od Ruska, zůstane v paměti fanoušků nadlouho. Budou jí mít spojenou i s odvoláním trenéra Karla Jarolíma. A patrně jen tak z hlavy nevymizí, už i z toho důvodu, že patří mezi nejhorší výsledky našeho reprezentačního mančaftu v historii samostatné České republiky. Pojďme si připomenout, kdy naši fotbalisté odcházeli s nejvíce skloněnými hlavami ze hřiště.

1. Rusko – Česko 5:1 (Rostov – 10. 9. 2018 – přátelský zápas) – A právě zmiňovaný výsledek se vyšvihl v našem potupném žebříčku na první příčku. Nejde jenom o samotný výsledek, ale především o předvedenou hru, která vůbec neměla nic společného s moderním fotbalem. Chyběl moment překvapení, větší vůle po vítězství, technická vyspělost a především odvaha.

2. Česko – Austrálie 0:4 ( St. Polten – 1. 6. 2018 – přátelský zápas) – I další utkání je z dílny mistra Jarolíma. Do tohoto zápasu naši fotbalisté v devíti vzájemných zápasech ani jednou s Austrálií neprohráli a teď to přišlo a hned takový debakl. Důvod prohry? Stačí si přečíst poslední větu z předchozího odstavce.

3. Česko – Dánsko 0:3 (Olomouc – 22. 3. 2013 – kvalifikace MS) – Česká fotbalová reprezentace se na světovém šampionátu nepředstavila už dlouhých 12 let. Před čtyřmi lety se naši na MS nedostali i díky domácí porážce s Dánskem. Tento zápas jim hodně zkomplikoval kvalifikaci a už se z toho nedokázali vymanit. Za Česko ještě nastupovali Petr Čech a Tomáš Rosicky, ale ani oni nedokázali zmírnit třígolovou porážku. Tým hrál pod vedením Michala Bílka.

4. Rusko – Česko 4:1 (Vratislav – 8. 6. 2012 – ME) – O tři góly jsme prohráli na evropském šampionáte v Polsku. Sice jsme alespoň dali gól, ale nijak to nezmírnilo rozpačitý úvod na ME. Pak se ale naštěstí našim podařilo postoupit ze skupiny díky výhrám nad Řeckem a Polskem. Tým trénoval také Michal Bílek.

5. Norsko – Česko 3:0 (Oslo – 10. 8. 2011 – přátelské utkání) – Další tříbrankový rozdíl zažili naši fotbalisté v přípravném utkání v norském Oslu. Ne že by Norsko byl nějaký fotbalový trpaslík, ale přece jenom dostat tři kousky to si také naši reprezentanti (např. Čech, Rosický, Sivok, Plašil či Baroš) za rámeček nedají.

Pokud se podíváme dále do historie, to znamená na výsledky československé fotbalové reprezentace, zjistíme, že i v dřívějších letech zažívali naši hráči debakly, A ještě horší než v současné době.

Ve třicátých letech se hrál velmi ofenzivní fotbal, někdy i v rozestavení 2 – 4 – 4, takže se ani nemůžeme divit, že se občas urodil výsledek, jako je tento: Maďarsko – Československo 8:3 (Budapešť, Maďarsko; 19. září, 1935).

O dva roky později si naši fotbalisté přivezli pětigólovou porážku, kterou utržili za kanálem La Manche: Skotsko – Československo 5:0 (Glasgow, Skotsko; 8. prosince, 1937).

Na Maďarsko nemáme zrovna dobré vzpomínky. Zároveň je pravda, že Maďaři patřili v dřívějších letech ke světovým fotbalovým velmocím, pro které nebyl problém si pohrávat skoro s každým týmem jako kočka s myší.
Maďarsko – Československo 5:0 (Budapešť, Maďarsko; 30. dubna, 1950)
Maďarsko – Československo 5:0 (Budapešť, Maďarsko; 19. října, 1952)

Stejně tak narozdíl od současné doby ještě uměli dříve hrát fotbal i Rakušané, což samozřejmě neznamená pro naše hráče nějakou omluvu.
Rakousko – Československo 5:0 (Curych, Švýcarsko; 18. června, 1954)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.