Kardinálovi vadí ztopořený penis

Divadelní inscenace Naše násilí a vaše násilí a Prokletí, které se odehrály v květnu během brněnského Divadelního světa, budou po necelých dvou měsících ještě mít dohru. Ne však na jevišti, ale pravděpodobně u soudního stání. Českému kardinálovi Dominiku Dukovi se nelíbí některé scény z těchto her a podává žalobu.

Co přesně se nejvyššímu představiteli naší církve nelíbí? Ve hře Naše násilí a vaše násilí herec ztělesňující Ježíše znásilňuje muslimku a v Prokletí je vyobrazená socha připomínající papeže Jana Pavla II. se ztopořeným penisem.

Duky se tyto scény dotkly jak osobně tak i jako člověka věřícího. Podle něj tyto hry porušily jeho práva zaručené Listinou základních práv a svobod. Vadí mu především hanlivé zobrazení Krista. Chce, aby soud určil i co je ještě umění a co již je jen úmyslné poškozování jiné osoby a jeho práv.

Mluvčí Městského soudu v Brně Petra Hovorková potvrdila, že soud žalobu přijal a že směřuje na Centrum experimentálního divadla v Brně.

Ředitel Centra experimentálního divadla Miroslav Oščatka nechápe, čeho se mohla Duky hra dotknout. „Ta postava ani nereprezentovala Ježíše Krista. Ona nesla určité znaky Ježíše, ale nebyla to jeho postava. Ta postava zosobňovala Evropu. Nedovedu si představit, že by někdo takovou žalobou mohl uspět, ale uvidíme, to už bude na soudu,“ podotýká Oščatka.

Hra Naše násilí a vaše násilí byla dokonce přerušena v jejím průběhu. Na jeviště vystoupili členové politického uskupení pod názvem Slušní lidé. Po několika desítkách minut, kdy po vyzvání policie radikálové z jeviště odešli, se inscenace dohrála.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.