Kardinálovi se nadále nelíbí, že Ježíš znásilňuje muslimku

Už je to rok, co se na festivalu Divadelní svět Brno 2018 uskutečnily dvě kontroverzní inscenace. Obě vyvolaly mezi veřejností velký poprask, dokonce i kardinál Dominik Duka na ně podal žalobu.

V loňském květnu uvedlo brněnské Centrum experimentálního divadla (CED) a Národní divadlo Brno inscenace Naše násilí a vaše násilí a Prokletí chorvatského režiséra Olivera Frljiče. Zpravidla se o divadelních hrách (bohužel) mluví jen mezi uměleckou společností, tyto inscenace však tuto hranici přesáhly a „obyčejná“ společnost, ale i politici, měli několik dní o čem mluvit.

V jedné z inscenací vyvolala pobouření scéna, ve které herec ztělesňující Ježíše znásilňuje muslimku. Druhá hra byla zase podle některých kontroverzní v tom, že tam byla např. vyobrazena socha připomínající papeže Jana Pavla II. se ztopořeným penisem.

Představení inscenace Naše násilí a vaše násilí bylo dokonce přerušeno diváky ze spolku „Slušní lidé“, kteří přišli na pódium a neumožnili tak hercům pokračovat ve hře. Z jeviště odešli až poté, co je vyzvala policie.

Na obě inscenace padlo několik trestních oznámení. Asi to nejvíce sledované bylo od kardinála Dominika Duky, podle jehož slov se obě hry hrubě dotkly jeho práv zaručených Listinou základních práv a svobod. A doslova požadoval po soudu, aby rozhodl, co ještě je umění a co už ne.

Avšak Městský soud v Brně v březnu žalobu zamítl. Podle tehdejšího vyjádření soudce Ondřeje Sekvarda „ šlo v dramatech o alegorii, nikoliv o konkrétní postavu Ježíše či dalších osob.“
Kardinál se však rozhodl podat proti tomuto rozhodnutí odvolání.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.