Search
Close this search box.

Kardinálovi se nadále nelíbí, že Ježíš znásilňuje muslimku

Už je to rok, co se na festivalu Divadelní svět Brno 2018 uskutečnily dvě kontroverzní inscenace. Obě vyvolaly mezi veřejností velký poprask, dokonce i kardinál Dominik Duka na ně podal žalobu.

V loňském květnu uvedlo brněnské Centrum experimentálního divadla (CED) a Národní divadlo Brno inscenace Naše násilí a vaše násilí a Prokletí chorvatského režiséra Olivera Frljiče. Zpravidla se o divadelních hrách (bohužel) mluví jen mezi uměleckou společností, tyto inscenace však tuto hranici přesáhly a „obyčejná“ společnost, ale i politici, měli několik dní o čem mluvit.

V jedné z inscenací vyvolala pobouření scéna, ve které herec ztělesňující Ježíše znásilňuje muslimku. Druhá hra byla zase podle některých kontroverzní v tom, že tam byla např. vyobrazena socha připomínající papeže Jana Pavla II. se ztopořeným penisem.

Představení inscenace Naše násilí a vaše násilí bylo dokonce přerušeno diváky ze spolku „Slušní lidé“, kteří přišli na pódium a neumožnili tak hercům pokračovat ve hře. Z jeviště odešli až poté, co je vyzvala policie.

Na obě inscenace padlo několik trestních oznámení. Asi to nejvíce sledované bylo od kardinála Dominika Duky, podle jehož slov se obě hry hrubě dotkly jeho práv zaručených Listinou základních práv a svobod. A doslova požadoval po soudu, aby rozhodl, co ještě je umění a co už ne.

Avšak Městský soud v Brně v březnu žalobu zamítl. Podle tehdejšího vyjádření soudce Ondřeje Sekvarda „ šlo v dramatech o alegorii, nikoliv o konkrétní postavu Ježíše či dalších osob.“
Kardinál se však rozhodl podat proti tomuto rozhodnutí odvolání.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient