Search
Close this search box.

K referendu přišlo málo lidí. Je neplatné

Místního referenda se zúčastnilo 4 584 Českolipanů, to je 15,45 % ze všech oprávněných osob hlasovat. Referendum je tak neplatné a nezávazné. Město tak bude pokračovat v projektech, o kterých budou rozhodovat podle příslušnosti Rada města a Zastupitelstvo města.

Místního referenda se zúčastnilo 4 584 Českolipanů, to je 15,45 % ze všech oprávněných osob hlasovat. Referendum je tak neplatné a nezávazné. Město tak bude pokračovat v projektech, o kterých budou rozhodovat podle příslušnosti Rada města a Zastupitelstvo města.

„Čekala jsem vyšší účast a jasnější signál od lidí, co ve městě chtějí. Potěšilo mě, že přes patnáct procent našich občanů si našlo v neděli deset minut a věnovalo je městu, za což jim děkuji,“ uvedla starostka Romana Žatecká.

„Pochopitelně, že motivace lidí byla různá, někdo se chtěl vyjádřit k rekonstrukci Jiráskova divadla, která tu rezonuje několik let, jiný zase vyjádřit odpor ke stavbě bazénu či koupi rozhledny na Špičáku,“ dodala starostka.

Termín referenda byl logický
Termín referenda je z pohledu vedení města naprosto logický a žádný jiný, pokud mělo být uspořádáno v krátkém čase, nebyl možný.

„Referendum bylo schváleno 15. 12.. Už při schvalování bylo jasně řečeno, že v souběhu s prezidentskými volbami je téměř nemožné v tak krátké době sehnat dalších 180 lidí do komisí,“ řekla starostka.

Proto byl zvolený termín, při kterém bylo možné využít stávajících komisí pro prezidentské volby, došlo k maximálnímu zapojení zaměstnanců (53) městského úřadu, plynule se využily místnosti po volbách.

„To jsou fakta. Kdo chce, pochopí, kdo z toho dělá politikum, nepochopí. Připravili jsme referendum během tří neděl, zatímco jinde ho plánují půl roku. Kdo dnes nadává na neděli, tak si jen alibisticky omlouvá nezdar referenda. My jsme udělali maximum možného.“

Oslovili jsme každého občana
Leták do schránek v nákladu 17 500, informace v posledních dvou vydáních Městských novin, v průběhu ledna informace k jednotlivým otázkám na webu a facebooku města, hodiny pro veřejnost a informace všem, kdo si pro ně přišel, nebo si na radnici zavolal, leták při druhém kole prezidentských voleb v každém okrsku a informace od členů volebních komisí.

„Oslovili jsme každého Českolipana, ve svých schránkách našli potřebné základní informace, případně si pro ně přišli, zjistili. Bylo na každém a jeho svobodné vůli, jak se k referendu postaví,“ říká Romana Žatecká.

Nemátli jsme veřejnost, vsadili jsme na rozum občanů
Zprávy k referendu, které z města vycházely, byly bez jakýchkoli komentářů. „Nic jsme v našich informacích nelakovali narůžovo, ani jsme nikoho nestrašili. Vsadili jsme na ´selský rozum´ našich spoluobčanů. Byla to správná volba, nikoho jsme neovlivňovali a nedělali jsme z toho politiku. Tuto pozici jsme udrželi i přes negativní kampaň těch, kteří vypouštěli nepravdy a zaplavovali jimi veřejný prostor,“ má jasno starostka města.

To se odehrávalo především na sociálních sítích a s realitou neměly nic společného. Zvláště pak o bazénu. „Malá hloubka, bude zatopené při sebemenší povodni, postaví se pod mostem, už tam začali kopat, nejsou tam žádné stromy atd.. Anebo postavíme nové divadlo za 180 milionů, knihovnu v Kounicově domě a tak bych mohla pokračovat. Nereagovali jsme na to, nechali jsme na občanech, ať si to sami srovnají v hlavách. Opozice touto negací docílila jen toho, že v podstatě zkreslila objektivní vnímání každého jednotlivého problému a tím i výsledek.“


Co bude dál?

Dál bude radnice postupovat cestou zastupitelské demokracie. Některé projekty jsou v začátku a např. u knihovny bude vypsána veřejná architektonická soutěž, jiné jsou již v určité fázi projektování či hotových projektů.

„Zastupitelstvo určitě bude rozhodovat o koupi Kounicova domu, rozhledny na Špičáku, aktualizuje se projekt rekonstrukce Jiráskova divadla z roku 2013 tak, aby odpovídal dnešním požadavkům a zahrnul některé změny, jež se od té doby udály,“ vyjmenovává starostka.

Co se týče venkovního bazénu, tam v tuto chvíli není nic nového. „Probíhá odvolání Povodí Ohře proti stavebnímu povolení, které řeší Liberecký kraj, navíc u nás běží zadávací řízení na zhotovitele stavby. Bylo rovněž nutné počkat na výsledky referenda a do té doby v tomto směru nečinit žádné kroky, což jsme splnili,“ řekl místostarosta Juraj Raninec.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient