Search
Close this search box.

Jiří Humpolík: Bude Hodonín Smart City??

Chceme chytré město Smart city Hodonín
Pokud se ráno vzbudíte hodně brzy zjistíte, že se již rozednívá ale pouliční světla svítí ještě v plné intenzitě. Rozednívá se ale světla nereagují tak jak by si to přál spořivý občan. Pokračujeme dál v ranní procházce ulicemi a často narážíme na plné nádoby odpadů a to zejména na sídlištích. Časy odvozů jsou po většině stabilní bez ohledu na stav naplnění.
S přibývajícím časem houstne doprava i naplnění parkovišť a tak někteří hledají volná místa a jezdí a jezdí..
Podle posledních průzkumů více než 4/5 populace vlastní chytrý mobil a když se podíváte na možnost využití pro chytré město Hodonín tak jich mnoho nenajdete. Ještě k telefonům,sednete si např. do parku a potřebujete dobít telefon, lavičku s solárním nabíjením nenajdete.

Město Hodonín je schopné přejít do nové vize Smart Hodonín. Cílem rozvíjení Smart Hodonín není tvorba dalšího strategického dokumentu, ale umožnit na území města Hodonín vznik prostředí, které přinese občanům města možnost profitovat ze zavádění sofistikovaných moderních technologií, které se navzájem systematicky doplňují a překračují pohled jednoho oboru (doprava, energetika, životní prostředí,bezpečnost aj.).

Smart city Hodonín to je především efektivita a optimalizace využití energií, dopravní infrastruktury či zlepšení funkce městské správy např. prostřednictvím veřejné online dostupnosti informací a dat s cílem umožnit občanům přehled o hospodaření a službách nabízených veřejnosti. Pro názornost naší představy uvedu několik konkrétních případů:

1/Sledování a optimalizace dopravy – indikace cesty, která se vede mimo rušný provoz
2/Inteligentní cestování v MHD – inteligentní jízdné, informace o změnách v dopravě a mimořádných spojích
3/Chytré parkování pomocí mobilní aplikace, která ukáže cestu na nejbližší volné místo
4/Spravování pouličního osvětlení – rozsvícení lamp při identifikaci pohybu či nastavení intenzity podle počasí
5/Správa odpadu – automatické lisování, indikace zaplnění a optimalizace svozu
6/Využití mobilní aplikace pro lepší orientaci občanů na úřadech, navigaci turistů městem či hlášení závad

Je důležité zdůraznit, že Smart City není čistě technický obor. Zahrnuje propojení velkého množství různých profesí, a i když jsou nejmodernější technologie jeho nedílnou součástí, vystupují zde pouze jako jeden z nástrojů, který má obyvatelům města zajistit kvalitní život a zefektivnit využívání energií a služeb. To, že má město inteligentní a energeticky efektivní pouliční osvětlení, ještě neznamená, že je zároveň Smart.

Základním technickým prvkem chytrých měst jsou koncová zařízení, ve většině případů senzory nebo též čidla či snímače. Senzory jsou ve své podstatě velmi jednoduchá zařízení, která umí měřit určitou fyzikální nebo technickou veličinu. Ty se dále spojují do senzorových sítí, které dokážou vygenerovat velké množství informací o nejrůznějších změnách v prostředí.

Důležitou funkcí v rámci chytrého města je sdílení nasbíraných informací mezi různými systémy. Pokud chceme vylepšit vzájemnou spolupráci jednotlivých komponent, potřebujeme sdílet informace s uživateli a poskytovat data mezi jednotlivými systémy, ideálně v reálném čase.

V ČR na koncept Smart city postupně přechází velká města(Praha, Brno, Plzeň, Písek, Karlovy Vary) ale i menší např. sousední Kyjov.
Co to tedy chce: Zapálené lidi kteří se pokusí koncept Smart city prosadit i v zastupitelstvu a blížící se komunální volby jsou ideální pro nápravu stavu věcí. na obrázku je např. chytrá lavička v Praze ale o tom a podobném příště

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient