Search
Close this search box.

Jiří Češka: Zemědělské dotace – pomoc, nebo novodobý mor?

Elementární účel dotací je dozajista prospěšný. Věřím, že myšlenka vzešla z ušlechtilého cíle. V rukou mocných a sobeckých se ovšem z dotací a kvót stává bič na poctivé drobné živnostníky. Elementární účel dotací je dozajista prospěšný. Věřím, že myšlenka vzešla z ušlechtilého cíle. V rukou mocných a sobeckých se ovšem z dotací a kvót stává bič na poctivé drobné živnostníky. Leckdy skutečně napáchají víc škody než užitku.

Paradoxní, že? Dotace, ať to slovo zní sebelépe, mohou křivit trh a značně zatěžují administrativu/byrokracii. Navíc bohužel velmi napomáhají šíření korupce a neetického chování.

Buďme konkrétní. První kámen úrazu vidím v tom, že zejména menší příjemci mohou být neúměrně trestáni i při drobných pochybeních (která nejsou zneužitím!). Za to pak dotyčnému hrozí sankce, nebo dokonce úplné vrácení poskytnutých finančních prostředků. Což není jen teoretický risk, ale nejednou uskutečněná praxe.

Druhý extrém máme před očima každý týden v médiích. Nejmenovaný mocný a silný si dělá, co uzná za vhodné, a upravuje si podmínky právě tak, jak zrovna potřebuje. Mimo jiné i to je důvod, že se mu daří čerpat až 95 % dostupných dotací!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient