Jindřich Štreit představil svoje dílo Bránu naděje ve farní stodole v Přibyslavi

V neděli 23. července 2018 se ve farní stodole v Přibyslavi konalo setkání s předním českým fotografem a pedagogem prof. Jindřichem Štreitem na výstavě jeho fotografické sbírky Brána naděje. Více než stovka diváků měla mimořádnou možnost projít výstavu s poutavým slovním doprovodem samotného autora.

Svým hudebním programem přispěli Jindřich Macek a Lea Macková, kteří hrou na loutnu a housle doplnili tuto výjimečnou kulturní slavnost. Pan profesor Štreit přijal pozvání od přibyslavského duchovního P. Pavla Sandtnera u příležitosti slavnosti výročí posvěcení farního chrámu. Kostel Narození sv. Jana Křtitele v Přibyslavi byl vysvěcen 24. července 1753, tedy před 265 lety.

Bránou naděje Jindřich Štreit zachycuje život člověka od narození až do smrti. Naděje je to, co člověk potřebuje k životu. Téma život člověka, jeho vztahy k druhým lidem a duchovním hodnotám provází celou fotografu tvorbu, která je celosvětově uznávána. Kolekci autor sestavil ze svých fotografií, pořízených v letech 1977 až 1999 v Čechách, na Moravě, v Polsku, ve Francii a Německu.

Tato sbírka byla určena pro Světové dny mládeže, které se uskutečnily za účasti mládeže z celého světa a papeže Benedikta XVI v Madridu v roce 2011. Tam se také konala první vernisáž kolekce, která měla reprezentovat Českou republiku a naší fotografickou tvorbu. Původní rozsah fotografií „Brány naděje“ byl větší a výstava následně putovala po celém Španělsku. O shlédnutí světoznámých fotografií, nejenom z této kolekce, ale také o novou tvorbu je trvalý zájem u nás i v zahraničí.

V Přibyslavi umělec vystavoval již podruhé. Sbírka Kde domov můj byla představena u příležitosti hudebního festivalu Přibyslavské nocturno koncem září loňského roku. V galerii městského muzea v Kurfürstově domě byl zároveň vystaven také soubor Šance pro život. Pan prof. Štreit uvedl, že prostorám přibyslavské farní stodoly, která si zachovala svoji původní podobu, se nevyrovnají ani proslulé světové galerie.

Fotograf vyniká skromností i lidským a citlivým přístupem, což zrcadlí jeho dílo. Fotografie Jiřího Štreita jsou poselstvím o lidech pro lidi, poselstvím o tom, že člověk i ve složité životní situaci není nikdy sám.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.